Dnešní sklizňový úplněk s polostínovým zatměním

16. září 2016 | 17.00 |

polostín2016Dnes večer nás nečeká konec světa či jiná katastrofa, jak se to snaží veřejnosti nabulíkovat řada astrologů, kartářek či jiných demagogů. Nastane astronomický jev – polostínové zatmění Měsíce. Pokud se tedy necítíte v pohodě, není to určitě Měsícem, ale spíše tím, že dochází k razantní změně počasí. Měsíc se dostává do fáze úplňku, který bývá označován jako "sklizňový". Tento úplněk nese název podle období, kdy začínají nejrůznější sklizně plodin a američtí farmáři k nim využívali i světlo měsíčního úplňku. Běžně totiž Měsíc vychází každým dnem asi o 50 minut později než den předešlý, ale v období sklizňového úplňku Měsíc vychází den po dni pouze o 10 až 30 minut později. Měsíc tak začíná vycházet jen chvilku po západu slunce a svým světlem poskytuje dostatek času nejenom sběračům ke sklizni plodin.

Polostínové zatmění, kterým nás dnes Měsíc obdaří, nepatří k výrazným zatměním, jako je například částečné či dokonce úplné zatmění. Hned po východu Měsíce po 19. hodině se Měsíc na své trajektorii kolem Země bude přibližovat k hranici zemského stínu – přesněji řečeno, bude se už nacházet v oblasti zemského polostínu. Protože při soumraku bude ještě dostatek světla, ničeno zvláštního si na měsíčním povrchu nevšimneme. Teprve po 20:30 hodině si můžeme povšimnout, že horní část Měsíce bude mít tmavší barvu než celý jeho zbytek. Toto ztmavnutí horního okraje nám může připomínat, že se Měsíc začne ukrývat za nějakou oblačnost nebo kouř. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou těsně před úplňkem - několik minut před 21. hodinou. Postupně se bude horní tmavý okraj Měsíce zjasňovat, tak jak Měsíc bude z polostínu vystupovat. Úkaz bude pozorovatelný asi 40 minut a skončí před půl desátou.

Pokud budou příznivé pozorovací podmínky, všimněte si navíc planetárního seskupení Marsu a Saturnu na jihozápadním obzoru.

PS: Měsíc se mi nakonec podařilo vyfotit až na konci polostínového zatmění - konečně se vysvobodil ze zamračené večerní oblohy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář