Chystá se podle NASA změna znamení zvěrokruhu?

25. září 2016 | 19.00 |

Paniku mezi lidmi řídícími se horoskopem, způsobila americká organizace NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku), která v populárním článku pro děti vysvětlovala rozdíl mezi astronomií a astrologií. V článku se popisuje, jak před třemi tisíci let staří Babylóňané přiřadili souhvězdím ležícím na ekliptice původních 12 znamení zvěrokruhu. Od té doby se však zdánlivá dráha Slunce po obloze změnila, a vědci nyní přišli s novými daty, která by znamenala, že jste se narodili v jiném znamení horoskopu, než si myslíte. Článku z ledna 2016 se chytil server  Yahoo News a neunikl ani pisálkům u nás, kteří zbytečnou paniku dál šíří.

Tato skutečnost je však astronomům samozřejmě známa. Zdánlivá dráha Slunce po obloze byla totiž právě Babylóňany rozdělena po 30° mezi 12 známých zvířetníkových souhvězdí tak, aby to odpovídalo 12 měsícům roku. Bylo však vynecháno souhvězdí Hadonoše, které také v nabídce horoskopů chybí.

Plochy souhvězdí zvířetníku na obloze mají různou velikost a tvar, proto přes každé z nich Slunce přechází po různě dlouhou dobu (například pro Pannu připadá 44 dní, Ryby 38 dnů, ale Štír pouze 6 dnů). Navíc jsou dnes v důsledku krouživého pohybu zemské osy (precese) vzájemně posunuta. Pokud bychom mezi ně vložili podle NASA zmiňovaného Hadonoše, budou jednotlivým znamením zvěrokruhu odpovídat těmto uvedeným časovým intervalům:

Kozoroh – 20. leden až 16. únor
Vodnář – 16. únor až 11. březen
Ryby – 11. březen až 18. duben
Beran – 18. duben až 13. květen
Býk – 13. květen až 21. červen
Blíženci – 21. červen až 20. červenec
Rak – 20. červenec až 10. srpen
Lev – 10. srpen až 16. září
Panna – 16. září až 30. říjen
Váhy – 30. říjen až 23. listopad
Štír – 23. listopad až 29. listopad.
Hadonoš – 29. listopad až 17. prosinec
Střelec – 17. prosinec až 20. leden

Nově publikovaná data by znamenala pro 86% lidí přehodnocení svého znamení, ve kterém se údajně narodili. Tím by se samozřejmě také změnily předpovědi jejich dalšího životního osudu. Zmiňovaná nová data však budou astrologové při sestavování svých horoskopů dále vesele ignorovat, takže se pro lidi řídícími se horoskopy, vlastně nic nemění.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře