Solární cyklostezka

28. říjen 2016 | 11.00 |

Solární elektrárny nemusí mít podobu nevzhledných, zrcadlících se ploch v krajině, obvykle zabírajících i prostor pro kvalitní ornou půdu. Své místo mohou solární panely najít přímo na zemi a ještě se po nich mohou prohánět jak chodci, tak i cyklisté. Už v listopadu 2014 byla otevřena v městě Krommenie v Nizozemí první solární cyklostezka. Její délka je sice pouhých 70 metrů, ale její úspěšné testování může způsobit, že se tento způsob využití sluneční energie bude stále více využívat.

Povrch cyklostezky je pokryt prefabrikovanými betonovými deskami o rozměrech 3,5 metru krát 2,5 metru s vrstvou krystalických křemíkových fotovoltaických článků. Na nich je položena asi centimetr tlustá, průhledná, skleněná vrstva, která umožňuje přístup slunečnímu světlu k fotovoltaické vrstvě. Aby skleněná, povrchová vrstva nebyla příliš hladká, je opatřena protiskluzovým nátěrem odpuzujícím prach a jiné nečistoty. Požadavky na tento materiál jsou velmi specifické, protože nesmí oslňovat odraženým světlem, být příliš křehká a přitom pevná a odolná před pádem předmětů (třeba cyklistů) a růstem kořenů rostlin.

Stezka má dva pruhy, v jednom z nich jsou položeny zmiňované fotopanely, v tom druhém se testují různé druhy vhodných povrchových vrstev. Během 2 let se testoval její bezpečný provoz a množství energie, které lze jejím použitím získat. Není to snadné, protože panely jsou při provozu stíněny provozem cyklistů a chodců a přitom jsou položeny vodorovně na zemi, což není zrovna optimální úhel natočení směrem ke slunečním paprskům.

Přesto se během prvního roku provozu při zatížení asi 150 000 cyklistů podařilo vyrobit kolem 9800 kWh elektrické energie. Zimní počasí způsobilo na některých částech solární cyklostezky poškození části jejího povrchu vlivem teplotního pnutí v materiálu.

Tato stezka se stala inspirací dalším solárním projektům. Například v sousedním Polsku se má realizovat cyklostezka, která díky přes den naakumulované sluneční energii bude v noci po dobu 10 hodin svítit svým namodralým povrchem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář