Článek Proč kočka dopadne vždy na všechny čtyři?

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Proč kočka dopadne vždy na všechny čtyři?

28. 11. 2016 - 16:20

aleš liesk.: Jak Fyzmatika obdivuju, tak tady jsem mu (konečně našel chybu Plete si moment setrvačnosti a moment hybnosti. Moment setrvačnosti (při rotačním pohybu) je ekvivalentem hmotnosti (při přímočarém pohybu), moment hybnosti je pak ekvivalentem hybnosti. Je teda chybou říkat, že "výsledný mom. setrv. je nulový, protože se každá část otáčí s opačným momentem setrvačnosti" (což by v případě přímočarého pohybu bylo ekvivalentem tvrzení "hmotnost je nulová, protože obě části se pohybují s opačnou hmotností"). Správně ta věta má být "výsledný mom. HYBNOSTI je nulový, protože se každá část otáčí s opačným momentem HYBNOSTI".
Když se nad tím zamyslíme, tak je to geniálně provedené (nakonec, kočka je celá geniálně zkonstruovaná . Micík roztáhne zadní tlapky, čímž zvýší moment SETRVAČNOSTI (ano, setrv.) zadní části těla a při otáčení přední části se tato otočí jedním (tím žádaným) směrem více, než zadní část směrem druhým. Jako by se o tu zadní část "opřel" (protože má vyšší mom. setrv.). Pak přitáhne zadní (zmenší mom. setrv. zadní části), roztáhne přední tlapky (zvýší mom. setrv. přední části a jakoby se opřel zase o tu přední část) a otočí zadní část do žádaného směru (přičemž přední se mu trochu otočí nazpět). No a celé to zvládne za několik desetin sekundy. Člověk by za tu dobu stačil akorát tak zavolat "ˇAááááááá..."

28. 11. 2016 - 20:22

fyzmatik: Díky za upozornění - překlep byl opraven.

---
fyzmatik.pise.cz

28. 11. 2016 - 16:21

aleš liesk.: Ajaj, ono to textové smajlíky konvertuje do ikonek, takže to někdy sežere zavírací závorku. Tak si je tam prosím na patřičných místech domyslete .