Co dokáže setrvačnost na běžeckém pásu

21. listopad 2016 | 06.00 |

Lidé se zejména kvůli nedostatku času přestávají přirozeně pohybovat. Pěší procházky nahradilo v lepším případě kolo, v tom horším auto. Chůzi do schodů často suplují výtahy. Sportovně zaměřeným jedincům nevyhovuje někdy nevhodné počasí nebo brzké stmívání. Řešením mohou být běžecké pásy. Přinášejí však řadu zajímavých fyzikálních situací, které ukazuje video. Jak se jim vyhnout?

Běžecké pásy mají celou řadu výhod: posilují srdeční činnost a pozitivně působí na krevní oběh, zvyšují vitální kapacitu plic, umožňují rehabilitaci po zraněních pohybového aparátu či spálení velkého množství přebytečných kalorií. Při běhu můžete bezpečně sledovat třeba televizi nebo poslouchat hudbu. Běhat můžete za každého počasí s regulací rychlosti pohybu a sklonu dráhy.

Přesto patří k zařízením, kde dochází také k množství nejrůznějších úrazů daných zejména nevhodným používáním. Výkony motorů se pohybují v rozmezí od 1,5 do 4,5 HP (koňské síly) a umožnují pohyb v rozsahu 0,8 až 25 km/h. Solidně rozjetý běžící pás představuje nemalé riziko při nepozornosti či nesprávném používání.

Při vstupu na rozjetý pás vlivem zákona setrvačnosti setrvává naše tělo relativně v klidu vzhledem k nohám, které unáší. Výsledkem je pak podklouznutí a pád na záda. Není tedy radno vstupovat na rychle jedoucí pás.

Při běhu na rychle ujíždějícím pásu zase setrvačnost způsobuje to, že nohy jsou unášeny pásem směrem dozadu a tělo přepadává dopředu. Proto je vhodné si rychlost pohybu postupně regulovat a používat k zachycení rukou madla. Před opuštěním pásu se doporučuje zpomalení pásu na bezpečnou rychlost a případně jeho nastavení do vodorovné roviny.

Není také od věci používat při běhu bezpečnostní klíč. Klíček si připnete na sebe a v případě nechtěného zaškobrtnutí klíč vytáhne pojistku z přístroje, který se okamžitě zastaví a předejdete tak nebezpečnému úrazu. Samozřejmostí je neběhat na páse bosky nebo v nevhodných botách.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Co dokáže setrvačnost na běžeckém pásu aleš liesk. 28. 11. 2016 - 16:00