Jak nasněžilo na Sahaře

23. prosinec 2016 | 10.00 |

Během roku se několikrát stává, že ve střední Evropě spadne jemný saharský písek. Jeho vrstvičky si všimneme nejspíše na sklech aut nebo jejich karoseriích. Na jaře jej někteří lidé pokládají omylem za květní pyl. Tento meteorologický jev není zas tak velkou raritou, jakou se stal sníh na Sahaře. Napadl u alžírského města Ain Sefra – "brány" do největší pouště světa. Co sněžení na Sahaře způsobilo?

Příčinou byl příliv velmi vlhkého vzduchu do severního Maroka a Alžírska. Vodní párou nasycený vzduch se dostal ze severní části Atlantického oceánu do vyšších nadmořských výšek nad africkou pevninu, kde se za přispění nízkých teplot, vodní pára v něm obsažená, přeměnila na sněhové vločky. Ty pak pokryly načervenalý saharský písek a vytvořily ve větších vrstvách zajímavé barevné kreace. Červené pískové duny byly lemovány bílými sněhovými závějemi a sněhem byly pokryty okolní horské hřebeny. Úchvatná pouštní scenérie vydržela v těchto podmínkách necelý den. Naposledy se tak stalo před 37 lety -  18. února 1979.

Uvedené místo je v pohoří Atlas v nadmořské výšce kolem 1 000 metrů nad mořem. Průměrné letní teploty se zde pohybují nad 37 °C. V zimě zde ale může i mrznout - nejnižší zaznamenává teplota je –10,2 °C.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře