Magický vánoční zasněžený stromeček

24. prosinec 2016 | 06.00 |

Během Vánoc si můžete vytvořit zvláštní vánoční dekoraci – vlastní zasněžený stromeček. V průběhu experimentu pak můžete sledovat probíhající nejrůznější fyzikální a chemické děje. Pokud však některé komponenty nemáte nebo neseženete, pak se aspoň podívejte na video. Hezké Vánoce všem!

Potřebujete následující komponenty:
– lžíci vody
– lžíci kuchyňské soli (ideální by byla bez zvýšeného obsahu iódu)
– lžíci bělícího roztoku Mrs. Stewart's (dá se koupit na internetu)
– půlku lžíce amoniaku pro domácnost
– potravinářské barvivo
– papírový karton, tužku, nůžky

Z tvrdého kartonu si vystřihnete 2 obrysy vánočního stromečku tak, aby šly do sebe vzájemně zapasovat. Vznikne tak prostorový stromeček, který můžete na dolní podstavu postavit. Na okraje stromečku kápněte různě barevné kapky z potravinářského barviva a nechte je vsáknout do papíru.

Ve vhodné  misce si postupně s vodou promíchejte lžící jednotlivé nadávkované chemikálie.

Do vzniklého roztoku v misce postavte připravený stromeček, na kterém budou během následujících 12 hodin narůstat krásné krystaly.

Celý experiment je založený na jevech vzlínání, odpařování, krystalizace a nasycení roztoku.

Po namočení spodní strany stromečku, vzlíná roztok jemnými póry a kapilárami vytvořenými uvnitř papíroviny do horní části stromečku až k jeho konečkům. Tady nastává za pokojové teploty odpařování roztoku, které urychluje amoniak. Jeho teplota varu je nižší než u vody, patří k látkám těkavým a snadno se vypařuje. Chemikálie tak začnou na stromečku postupně krystalizovat.

Vznik kouzelných krystalů je dán kombinací roztoku Mrs. Stewart's a kuchyňské soli. Prostředek Mrs. Stewart's je koncentrovaná modrá kapalina, která opticky bělí látky. Obsahuje mikroskopické částice velmi jemného práškového železa ve vodě. Jde o koloidní suspenzi látek. V zahraničí se používá k nejrůznějším účelům: kromě bělení textilií se s ní odstraňují skvrny, obarvuje voda v bazénech a odstraňují řasy, slouží jako vnadidlo při rybolovu lososů, k testování užití drog na WC, sledují se s ní úniky vody či malují modré stopy pro závodníky při sjezdových závodech na sněhu

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře