Plastová láhev - inspirace do nového roku

1. leden 2017 | 00.01 |

Dnešní doba se dá bez nadsázky nazvat dobou plastovou. Plastové materiály postupně nahrazují sklo, kovy, papír, keramiku, dřevo a stále častěji se s nimi setkáváme například také v elektronice. Materiály na bázi polymerů se uplatňují rovněž v medicíně v roli umělých orgánů a výroba polymerů má vztah i k dalšímu modernímu oboru, nanotechnologiím. Předností plastů jsou zejména nízká cena, vysoká ohebnost, snadné zpracování do požadovaných tvarů, nízká hmotnost, chemická stabilita či dlouhá životnost. Jde o látky, které jsou často zdravotně nezávadné a jejichž výroba i likvidace může být ekologická. Vynálezem minulého století je bezesporu plastová láhev se šroubovatelným uzávěrem a barevným víčkem. Přesto její potenciál nedokážou lidé docenit, lahve vyhazují jako nepotřebný odpad a víčka odevzdávají v nejrůznějších sbírkách na nemocné. Video ukazuje celou řadu způsobů, jak si pomocí plastových lahví a víček můžete poradit v nejrůznějších situacích. Většinu triků již delší dobu používám, tak se můžete nechat v novém roce rovněž inspirovat.

Několik tipů vám může usnadnit práci:
1.) Roztočením tekutiny v láhvi docílíme jejího až dvakrát rychlejšího vylití z láhve než běžným způsobem, kdy výtok kapaliny z hrdla nádoby brzdí vnikající bubliny vzduchu.
2.) Ze dvou odříznutých šroubovatelných konců láhve spolu s víčky získáme jejich slepením voděodolnou schránku na drobné předměty, které vyžadují být v suchu a bezpečí.
3.) Z materiálu láhve se dá pomocí upevněného řezacího nože získat různě široká plastová páska.
4.) Odřezaná šroubovací koncovka může sloužit jako praktický uzávěr sáčků, který umožňuje snadné vysýpání obsahu sáčku a jeho bezpečné uzavření.
5.) Samotné barevné plastové víčko s vyříznutými otvory poslouží po přilepení k jinému víčku a našroubování na láhev s vodou jako dostačující provizorní stativ pro fotografování či filmování z mobilu.
6.) Známým trikem je oddělení vaječného žloutku od bílku podtlakem vzniklým při zmáčknutí plastové láhve.
7.) Osvětlení při stanování vyrobíme připevnění například svítilny s LED diodami k čiré plastové láhvi s vodou. Rozptyl světla ve vodě se postará o nouzové osvětlení.
8.) Kutálení klubíčka lze zamezit jeho uvězněním do rozřezané plastové láhve se zátěží.
9.) Odříznutá nálevka z plastové láhve vložená koncem do druhé části může být jednoduchým zásobníkem na led, který tak odtává velmi pomalu.
10.) Nafukovací balónek vložený do hrdla velké plastové láhve se může stát součástí dekorativní vázičky na drobné květiny.
11.) Když však plastové láhve nemůžeme dále upotřebit, kroutivým pohybem je zbavíme příliš velkého objemu, aby nezabíraly místo na další tříděný plastový odpad.
12.) V nouzi nejvyšším otevřeme plastovým víčkem i korunkový uzávěr láhve.

 Další video ukazuje, kterak z plastové láhve vyrobíme:
– plastovou lžičku
– plastový hrnek s uchem
– lis na ovoce
– vodní filtr
– držák na zubní kartáčky
– schránky se zipem na drobné předměty
– dárkové plastové balení
– stínítko na lampu
– dezinfekční masku
– pěnofuk


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře