Silvestr 2016 bude o celou sekundu delší

31. prosinec 2016 | 06.00 |

Opět tu máme sekundovou časovou korekci. Dnešní den bude o jednu sekundu delší, než bývá běžné. Naposledy se tak stalo 1. července 2015, kdy sekundu navíc vložila Mezinárodní služba rotace Země (IERS - International Earth Rotation and Reference Systems Service), tenkrát se tak stalo na začátku druhého ročního pololetí. Nevložení jediné sekundy by časem mohlo přinést nemalé problémy – například při synchronizaci internetových serverů či námořních, leteckých a kosmických navigací. Zkuste si letošní sekundu navíc na památku zachytit.

Délka dne je odvozována z doby, za kterou se naše Země jednou otočí kolem své osy. Někdy však toto otočení trvá maličko déle, když je rotace zpomalována. Jindy může být rotace dalšími vlivy nepatrně urychlena.

Mezinárodní služba rotace Země pravidelně analyzuje odchylku mezi atomovým a astronomickým časem. Tyto časy se naposledy shodovaly v 19. století. Hlavní příčinou odlišných časů je zpomalování zemské rotace slapovými silami Měsíce. Od roku 1972 Měsíc zpomalil rotaci Země už o 27 sekund. Tedy průměrně asi o 1,6 milisekundy denně, což přináší 0,5 sekundy za rok. Proto se přestupná sekunda zatím vždy přidávala. Pokud by tímto způsobem nebyl čas průběžně opravován, vznikl by v roce 2100 rozdíl téměř 3 minut a do roku 2700 by činil rozdíl kolem 30 minut.

Další odchylky v rotaci Země mohou způsobovat například silná zemská zemětřesení či dosud zcela nevyjasněné děje probíhající v zemském jádru a plášti.

Přestupná sekunda se v posledním desetiletí zavádí zhruba každých 18 měsíců buď 31. prosince anebo 30. června o půlnoci UTC.  Na displeji hodin dálkově řízených časovým signálem DCF tak můžete dnes zpozorovat, že po zobrazení času 23:59:59 se nejprve objeví raritní čas 23:59:60 a teprve potom následuje obvyklých 00:00:00. Pokud se vám chce tento mimořádný okamžik před půlnočním přípitkem zachytit, pak si jej nezapomeňte na vhodných hodinách vyfotografovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář