Prohlížeč nepravých hologramů z plastové láhve

5. leden 2017 | 06.00 |
› 

Pokud vlastníte chytrý telefon nebo tablet, jistě jste při výběru aplikací do něj vhodných narazili na programy s hologramy. Jde o optické iluze, kdy se obraz z displeje (tvořený objektem zobrazeným ze čtyř stran) rozprostře na čtyři strany vytvořené plastové konstrukce položené na displeji. Plastové konstrukce se dají vyrobit jednoduchým způsobem z průhledné plastové láhve nebo pomocí slepených částí obalů na CD do vhodného tvaru pyramidy. Zobrazením displeje tak v plastové konstrukci vznikne iluze hologramu - prostorového obrazu, který lze vidět ze čtyř různých úhlů. Na jakém triku tato optická iluze funguje?

Předně je nutné připomenout, že se o hologram (i když jej často tak tvůrci aplikací označují) v žádném případě nejedná. Pojem holografie (z řeckého holos - úplný a grafie - záznam) je totiž záznam obrazu, který pomocí zdroje koherentního záření (laser) zachycuje jeho trojrozměrnou podobu.

Uvedená optická iluze nese název po Johnu Henry Pepperovi - Pepper's Ghost efekt (PGE). Ten využíval poznatku neapolského vědce a učence Giambattisty della Porta, který v práci z roku 1584 Magia Naturalis (Natural Magie) uveřejnil popis iluze s názvem "Jak můžeme vidět v komoře věci, které nejsou". Pepper vytvářel pódiové prezentace s vyvolávání duchů na jevištích ve velkých sálech. Zkoprnělé publikum sledovalo na jevišti oživlou postavu vznášejícího se ducha. Herec předvádějící ducha byl pod pódiem přes sklo osvětlený světelným zdrojem ze směru od obecenstva. Jeho odraz se pak odrážel zpět do tohoto skla a od něj do druhého nasvětleného rovnoběžného skla na jevišti. Vznikla tak iluze mlhavé substance postavy ducha na prázdném jevišti. Technika tohoto triku se postupně vylepšovala až do podoby dvou stejně zařízených místností, přičemž do jedné z nich byl obraz vzniklý v té druhé, promítán.

Pepper's Ghost efekt je technika iluze dnes běžně používaná v mnoha zábavních parcích, strašidelných domech, divadlech, výstavách, muzeích, při koncertech a samozřejmě v televizi a ve filmu.

Pro zobrazení hologramu efektu na displeji je samozřejmě potřeba stáhnout a spustit speciální aplikaci, která na něj promítá 4 obrázky nasnímaného objektu ze čtyř stran.
Na displej se pak položí zhotovená pomůcka, která má funkci prohlížeče optického efektu. Nejjednodušší formou této pomůcky je odstřižená horní část plastové láhve zbavená závitu.

Jiná verze může vzniknout z vhodné průhledné plastové krabičky na mléčné či cukrárenské výrobky. Ideální zobrazovací jednotku však můžete vyrobit z nepoužívaných obalů na CD.

Na internetu koluje celá řada návodů, jak z připravených lichoběžníkových částí lze slepit požadovaný tvar pyramidy. Ta se pak svou menší základnou umístí na displej mezi 4 rotující obrázky aplikace a po zhasnutí okolního osvětlení využívá optické iluze, kdy se obraz z displeje zařízení rozprostře na čtyři strany vytvořené konstrukce a tím se docílí podoby rotujícího "hologramu".

Vznášející se motýl nebo medúza patří k nejkrásnějším optickým iluzím.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář