Malá irizace oblaků

14. leden 2017 | 14.30 |
› 

irizace

Když jsem se dnes procházel po nepříliš pevném ledu a pořizoval jeho snímky, zaujala mě přes sluneční brýle duhově zbarvená oblačnost. Sluníčko bylo ještě nízko nad obzorem a nad ním se už začínala vrstvit oblačnost, která znamenala brzký příchod fronty se sněhovými přeháňkami. Slunce bylo odstíněno mraky a v oblačnosti nad ním vznikala irizace. Škoda jen, že byla natolik rychlá, že se nedalo pořídit lepší záběry.

Irizace (iridiscence) oblaků patří mezi pěkně vybarvené optické jevy v atmosféře. Bývá docela častým jevem, ovšem pokud se chceme na její pozorování zaměřit, musíme vědět, kde a jak vzniká. Nejlépe se pozoruje, když je slunce ukryto za mraky nebo si na okamžik jeho kotouč před oslněním zakryjeme rukou. Irizace se totiž objevuje jen pár úhlových stupňů od jasně zářícího kotouče.

Irizace se projevuje jako perleťové podbarvení oblačnosti v blízkosti oslňujícího slunečního disku. Někdy je vidět pouze jako nazelenalé a načervenalé zbarvení okrajů oblaků, které je ve vzácnějších okamžicích doprovázeno perleťovými barevnými odstíny i na větších částech mraků. Irizace tedy buď zbarvuje pouze kraje mraků, nebo nabývá nepravidelných a efektních tvarů. Iridiscence (z anglického iridescent) totiž znamená -  hrající duhovými barvami,

Příčinou irizace je ohyb a následná interference světla při průchodu silného slunečního světla drobnými vodními kapičkami obsažených v mracích. Pro pozorování jsou vhodná oblaka typu altocumulus a altostratus. Mají tvar oblačných valounů či oblázků a jsou od sebe ostře odděleny bezoblačnými pásy. Tato oblaka jsou právě tvořena vodními kapičkami o přibližně stejné velikosti. Často se tak dá podle druhu oblačnosti na obloze vznik možné irizace předvídat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře