Ledový kolotoč

22. leden 2017 | 18.30 |

Mrazivé počasí vytvořilo na vodních plochách bezpečně silnou ledovou vrstvu. Následné sněžení však pokrylo ledový povrch sněhem a tak bruslit se mnohde dá pouze na odklizených částech. Koumáci ze severních evropských zemí nám nabízejí inspiraci ve formě ledového kolotoče.

Na vhodném místě se zvolí střed kruhu, do kterého zabodneme tyč, a kolem ní s pomocí provazu vyznačíme dostatečně velký poloměr – aspoň 5 metrů. Pak se vezme motorová pila a v silném ledu se trpělivě vyřeže obří ledový kruh. Ryby pod ledem nám tak budou velmi vděčné za přísun kyslíku k okysličování vody.  Mezi krou a pevným ledem by měla být rozšířena dostatečně velká mezera (asi 15 cm), aby se otáčející kruh příliš nezpomaloval třením o ledové okraje.  

Blízko obvodu kruhu je nutné vyřezat díru pro přenosný lodní motor. Moment síly působící na kru bude tím větší, čím větší je rameno působící síly – tedy vzdálenost motoru od osy otáčení. Vrtule motoru je dostatečným zdrojem pro bezpečně pomalý rotační pohyb celé ledové kry.

Některé komentáře na internetu informují, že motor je poháněný solární energií, přitom je na videích vidět kanystry s kapalným palivem případně autobaterii.     

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře