Rotující frisbee na ledu

29. leden 2017 | 17.30 |

Jednoduchý experiment se podařilo zaznamenat trenéru hráčů frisbee na ledovém povrchu jezera v Cape Elizabeth (USA, stát Maine).  Pohotově na svůj mobil zaznamenal chování pohozeného létajícího talíře na ledu.

Vypozoroval, jak si vítr na ledové plotně pohrává s plastovým talířem. Pak jej přes 80 sekund pronásledoval po ledu a zaznamenal jeho zajímavý rotační pohyb.

Každé volně rotující těleso se snaží zachovávat si směr osy své rotace.  V tomto případě však hozený talíř nerotuje, jak bývá zvykem, horizontálně kolem svislé osy, ale je roztočen kolem pomyslné vodorovné osy.

Pokud se do něj z boční strany opírá svou silou vhodný vítr, dodává mu tím rotační energii, která jej po hladkém povrchu dokutálí až ke břehu. Létající talíř má díky svému tvaru a rozložení hmoty velký moment setrvačnosti, což mu umožnuje dlouhou dobu setrvávat v rotačním pohybu. Pokud by byl pohozen na neklouzavé podložce, brzy by se jeho rotační pohyb vlivem tření zastavil. Hladká ledová plocha na zaznamenaném videu totiž umožnila jeho snadné klouzání a natáčení se do směru působícího větru.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář