Bottle flip

4. únor 2017 | 06.00 |

V době chytrých telefonů, nakrmených nejrůznějšími aplikacemi a hrami, je zajímavé, že se mladí lidé baví tak "obyčejným" fyzikálním experimentem, jakým je házení plastové láhve s vodou (bottle flip). Důvod je jasný – tady nepotřebujete internetové připojení a láhev s vodou je vždy k dispozici.  V roce 2016 se jako virální video objevil trik amerického studenta Michaela Senatora z americké Minnesoty. Na talentové show předvedl vyhození láhve s vodou z ruky na stůl tak, že po dopadu zůstala stát ve vzpřímené poloze. Přihlížející diváci propadli davové hysterii a natočené video brzy obletělo celý svět. Mladí lidé mrskající s láhvemi všech druhů začali natolik masivně tento trik trénovat, že tato činnost musela být už zakázána školním řádem na některých amerických a anglických školách. Jak tento trik fyzikálně funguje?


Experiment začíná už s vhodným výběrem láhve. Pro takřka neomezenou možnost opakování pokusu je vhodné zvolit láhev plastovou. Ideální bude taková, která svým tvarem co nejvíce připomíná pískové přesýpací hodiny.

Pak je důležité vhodně láhev naplnit vodou. Pokud by byla láhev plná vody, nebude v ní dostatek prostoru pro pohyb vody. Po odhození by rotovala jako běžné pevné těleso a při dopadu by se pak snadno převrhla. Láhev tedy naplníme zhruba do jedné třetiny vodou. Tím je těžiště celé soustavy láhev – voda velmi nízko a láhev je ve stabilní (stálé) rovnovážné poloze. Když takto naplněnou láhev postavíme na stůl a maličko vychýlíme z této polohy, zvyšuje se výška těžiště a tím roste tíhová potenciální energie soustavy. Pak se ovšem díky složce působící tíhové síly láhev snadno vrátí zpět do výchozí rovnovážné polohy. V této poloze je těžiště nejníže a potenciální tíhová energie je nejmenší.

Při házení láhve je důležité ji prsty držet v oblasti hrdla a rotovat s ní směrem od sebe zdola vzhůru tak, aby osa otáčení byla v oblasti víčka láhve. Láhev se během vrženého oblouku otáčí a v ní se začne přelévat většina obsažené vody. Správnou rychlost a směr rotace láhve je nutné natrénovat. Hození láhve příliš rychle nebo mírně mimo její osu má za následek její spadnutí na stole. Chce to zkrátka přesný švih zápěstím, který určí vhodný moment hybnosti tělesa.

Při letu láhve prostorem se v ní dostává do pohybu voda, která tak reaguje na počáteční moment hybnosti. Její hmotnost je však mnohem větší než je hmotnost láhve a rozlévá se po vnitřních stěnách láhve. Dochází tím ke zpomalování rychlosti rotace. Láhev brzy dosáhne bodu, v němž se voda přestane přelévat a padá díky gravitaci v láhvi směrem ke dnu.

Láhev přistane svou dolní podstavou kolmo na stole, pokud se voda při rotaci přemístí do spodní části láhve. Přesnému dopadu láhve na stůl pomáhá kromě vyzkoušeného množství vody také její ploché dno

Celý trik vyžaduje pečlivé načasování pohybů ruky, aby se tak stalo.  Pokuste se však při trénování tohoto triku být ohleduplní ke svému okolí. Přece jenom při tom vzniká neuvěřitelné množství nepříjemného hluku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 4 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář