Jak se vyrábí instantní káva sublimací?

20. březen 2017 | 06.00 |

S pravou zrnkovou kávou se nedá ta instantní vůbec srovnávat. Instantní káva je populární především díky své malé časové náročnosti přípravy. Stačí prášek nebo granule zalít horkou vodou, případně dochutit cukrem či mlékem, a nápoj je na světě. Na její výrobu se však používají méně kvalitní zrna druhu robusta, kterých je na přípravu instantního nápoje potřeba mnohem více než na výrobu pražené kávy. Přesto si instantní káva zachovává své kávové aroma. Jak se vyrábí instantní káva?

Káva se vyrábí upražením zelených zrn při teplotách až kolem 200 °C. Přitom získává své charakteristické hnědé zabarvení a typickou vůni. V pražírně se neustále promíchává, aby zrnka byla rovnoměrně upražena a nespálila se. Upražená káva se rozemele na hrubý prášek, který se použije na uvaření kávového koncentrátu v obrovských továrních kávovarech. Tam dojde, díky působení horké páry a vysokého tlaku, k vylouhování všech potřebných látek, včetně aromatu.

Silný kávový extrakt se pak z vysokých teplot zprudka ochladí asi na 4 °C. Právě na zchlazení je závislá další kvalita kávy. Pak se káva vysušuje dvěma způsoby.

Finančně levnějším způsobem je rozprašování kávového extraktu pod tlakem na stěny vyhřívaných bubnů, kde dojde k odpaření vody a v podobě granulí pak padá dolů do zásobníků.

Zajímavějším je však druhý způsob sušení – označuje se jako mrazová sublimace. Kávový extrakt se po odfiltrování  nanese na dopravníkový pás a začne se zmrazovat až na arktických –50 °C. Na dopravníkovém pásu dlouhém 30 metrů roztok zkrystalizuje na pevnou látku, která je rozemleta na podchlazené granule. Granule v sobě obsahují stále velké množství vody ve formě pevného ledu, kterou je nutné z kávy uvolnit. Granule jsou naskládány na řady táců, které jsou za velmi nízkého tlaku po dobu až 5 hodin zahřívány na teplotu kolem 60°C. Při tak vysoké teplotě a okolním vakuu led obsažený v kávě rychle sublimuje ve vodní páru, která je z granulí odstraňována.

Vzniklé granule instantní kávy pak padají do obrovských zásobníků, ze kterých se pak dále vzduchotěsně plní sklenice.   

Výsledný produkt je velmi dobře rozpustný a obsahuje stejné množství kofeinu, jako běžná káva. Kvalita instantní kávy závisí na surovině, na způsobu jejího louhování a na provedení mrazové sublimace.

Ze vzniklé instantní kávy si pak vlastně připravujeme nápoj ještě jednou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře