Pálení čarodějnic z vesmíru

2. květen 2017 | 19.30 |

carodejniceDružice, které obíhají nad naší Zemí, jsou schopny zachytit nejrůznější věci. Pomineme-li družice špionážní, které mají jasný účel a k tomu patřičné rozlišovací schopnosti, jsou pro civilní účely často zpřístupněna data například družic meteorologických. Z výšky mezi 800 až 900 km nad zemským povrchem monitorují počasí družice NOAA. Jde o polární družice, které mají sklon vůči rovině zemského rovníku až 99° stupňů a oběhnou po této dráze Zemi zhruba za 100 minut. Mezi dvěma sousedními oblety na rovníku se posune jejich dráha asi o 25,5° západním směrem. Jejich rozlišovací schopnost je asi 1 km. Navíc družice přelétá určitou zeměpisnou šířku vždy ve stejném místním čase. Na družici je skenující radiometr, který na 6 pásmech (kanálech) snímá postupně odražené sluneční záření a tepelné záření ze Země. Díky družici máme nyní zajímavou mapu České republiky s výskytem ohňů zapálených v souvislosti s filipojakubskou nocí.

Pálení čarodějnic je v některých oblastech České republiky natolik oblíbené, že lidé neváhají zapálit velmi výrazné ohňové vatry. Ohně jsou z družice vidět díky rozdílnému tepelnému režimu. Hořící částečky spalin vysílají své záření na jiných vlnových délkách než okolní zemský povrch. Pokud je nad zemským povrchem navíc jasné počasí, pak má družice ideální podmínky takové větší tepelné "zářiče" zaregistrovat.  

Největší žár z ohňů zaznamenala družice NOAA v podobě tmavých teček v severních, východních a jižních Čechách, okolí Prahy a na Vysočině. Moravu (tam tento pohanský zvyk není všude tak rozšířený) v okamžiku snímání pokrývala rozsáhlá oblačnost. Také v německé straně hranic v oblasti Lužicka je patrná velká koncentrace pálení ohňů.  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře