Fidget spinner – točí světem

4. červen 2017 | 13.21 |

Spinner - rotující tři kolečka umístěná do trojúhelníku, se stala během posledních měsíců dětským hitem. Připomíná rotující "káču" v modernějším provedení. Drží se v ruce mezi palcem a ukazováčkem jedné ruky a do pohybu se uvádí prsty. Tuto antistresovou hračku  vytvořila už před 18 lety Catherine Hettingerová v Kalifornii pro svou nemocnou dceru. Svůj vynález si dala patentovat, ale v roce 2005 si nemohla z finančních důvodů dovolit prodloužení registrace na patentovém úřadě. Patent se tak stal volným a pomůcka, určená původně pro autisticky postižené děti, pobláznila Ameriku a začala pronikat do Evropy. Na jakém principu hračka funguje?

Spinner má ve svém středu umístěno malé kuličkové ložisko. Tato komponenta umožňuje výrazně snížit třecí sílu při rotačním pohybu dvou částí, které rotují vůči sobě. K ložisku se snadno dostanete, když odloupnete z boku jeho kryt, který zároveň slouží jako místo pro držení mezi dvěma prsty. Díky dobrým ložiskům se může spinner točit klidně i 3 minuty.

Působením síly prstu dojde ke snadnému roztočení hračky. Ta může rotovat úhlovou rychlostí až kolem 140 radiánů za sekundu. Podle prvního Newtonova zákona těleso setrvává v rovnoměrném otáčivém pohybu, pokud není vnějšími silami tento stav měnit. Takže rotace obvykle zpomaluje díky působení třecích sil v ložiscích a odporem okolního prostředí. Při rychlé rotaci se uplatní také další fyzikální efekty – vznikají nejrůznější zrakové klamy dané konstrukčním a barevným provedením spinneru.

Obvyklý tvar spinneru se 3 kruhovými částmi je šikovným rozložením hmoty tělesa tak, aby jeho schopnost rotace (moment setrvačnosti) byl co nejlepší. Vlastní tělo spinneru je buď z plastu (často se teď vyrábí na 3D tiskárnách) nebo ze železa, v jeho ramenech je pak v případě plastového těla, vhodné použít některý z těžších materiálů rozmístěný do kruhu.   

Konstrukce spineru umožňuje rotaci nejenom mezi 2 prsty, ale také pouze na jednom prstu či jakémkoli podpěrnému bodu. Uživatelé této hračky přicházejí každodenně s novými nápady využití v nejrůznějších rotačních tricích. Výrobci se předhánějí s novým designem, zvuky a světly, dokud je o tuto pěknou fyzikální hračku mezi veřejností zájem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře