Konec záhady roztátého kruhu v Rudolticích

8. březen 2010 | 06.00 |

kruh RudolticeV polovině února referovala česká média o zajímavém fyzikálním úkazu u zámku v Rudolticích. Ve sněhu se zde objevil "záhadný" kruh o průměru 2 metry, v němž sněhová pokrývka roztála a raší v něm tráva. V inkriminovaném místě je naměřená teplota země vyšší (pohybovala se kolem 17 °C)  než v okolí, kde se stále drží pod nulou. Pod zemí údajně nebylo nic, co by vyšší teplotu způsobovalo, například kanalizace nebo elektrické vedení. Oblast ani není seismicky aktivní, nejsou tu žádné horké prameny a podobně.  Dokonce prý byl zmiňovaný jev pozorován už před 40 lety, když zde tábořili skauti.  I seběhli se různí senzibilové, vědátoři a novináři a pro odhalení záhady byla nakonec v daném místě vykopána sonda.  A tím  je po další záhadě.

Při dalším průzkumu místa bylo zjištěno, že asi 50 cm  pod kruhem je stará kabelová spojka se zapomenutým přiškvařeným kbelíkem od asfaltu  Kolem místa vloni popadaly stromy a zřejmě došlo k porušení kabelu. Jeden z vodičů začal probíjet, shodou okolností ovšem právě do kyblíku, který se začal zahřívat. Spojka nefungovala jak měla. Vytvořil se tam přechodový odpor a kbelík, který se dotýkal, se choval podobně jako spotřebič. Mohl odebírat energii a na něm pak mohlo vznikat teplo, které se dostávalo půdou směrem vzhůru. Na povrchu pak roztátý sníh přesně kopíroval tvar zapomenutého kbelíku.

V zemi byl údajně dlouhých 38 let. Nejspíš jej zde zasypali dělníci, kteří v roce 1972 kabel pokládali.O kabelu údajně nikdo z kastelánů nevěděl. Novinářům však sdělili, že když se proud vypnul, tak sledovali, zda klesá teplota a teprve pak začali pátrat po příčině a kopat do země sondu.

Záhada je objasněna, kbelík se možná stane součástí expozice zámku, který už tak si udělal celkem slušnou reklamu.

 foto ČTK, video TV PRIMA

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře