Jak člověk reaguje na chladné prostředí?

14. leden 2010 | 06.00 |

tempZima u mnohých z nás nepatří mezi nejoblíbenější roční období. Kromě Vánoc, případně romanticky zasněžené krajiny a lyžování na ní nic moc pozitivního není. Nedostatek slunečního záření je příčinou pokleslé nálady, nevlídné počasí má vliv na zvýšenou nemocnost. A to extrémní mrazivé počasí! Jak vlastně lidský organismus zvládá pocit chladu?

Tělesná teplota představuje rovnováhu mezi produkcí tepla v tkáních a jeho ztrátou do zevního prostředí. Termoregulací rozumíme schopnost organismu udržovat stálou tělesnou teplotu, i když tvorba tepla a jeho ztráty nepřetržitě kolísají. V organismu vzniká teplo při svalové práci, při metabolickém zpracování potravy a při všech dalších důležitých životních činnostech. Výdej tepla do prostředí je u člověka uskutečňován  hlavně tělesným povrchem a to sáláním, vedením a prouděním. Sáláním (teplo se přenáší z organismu na okolní prostředí a tělesa  aniž se spolu dotýkají) na chladné předměty ve svém okolí ztrácíme až 60%  tepla. Vedením (teplo se vyměňuje mezi dvěma předměty s rozdílnou teplotou, které se vzájemně dotýkají) se ztrácí asi 3%.  Množství tepla je přímo úměrné rozdílu teplot obou předmětů. Patří sem i koupání, sprchování, sauna nebo pití chladných nápojů.Prouděním okolního vzduchu (nebo někdy vody) ztrácí člověk až  12% tepla.Odpařování potu z pokožky či vody ze sliznice úst a dýchacích cest se běžně denně  odpařuje se asi 600 ml vody. Ztrácí se tím asi 25% tepla. Kromě toho se tělo zbavuje přebytečného tepla stolicí a močí.

Lidský organismus reaguje na chladné okolní prostředí nejprve snížením podkožní cirkulace krve (vazokonstrikce). Tím dochází zároveň ke snížení teploty pokožky, což zabraňuje tepelným ztrátám člověka. Příroda nás k tomu navíc vybavila zajímavým reflexem, kterému říkáme "husí kůže". Navíc se nám na kůži naježí chloupky, což způsobuje lepší tepelnou izolaci kůže.

Pokud je tato obrana organismu neúčinná začneme se třást zimou. Toto svalové třesení (termogeneze) zvyšuje tepelnou produkci těla. Tvorba tepla je nepřetržitý proces, teplo totiž vzniká jako odpadní produkt metabolismu, hlavně v játrech. Množství tepla je spojeno s intenzitou lidského metabolismu. Svalové kontrakce probíhající při svalovém třesu nekonají žádnou práci, proto dojde k rychlému zvýšení tělesné teploty. Třesení může vyvolat až 10ti násobné zvýšení tepelné produkce. Vnitřní teplota těla zůstává kolem 37 °C. Tělesné končetiny, prsty u rukou i u nohou, ušní lalůčky, mohou mít nedostatek krve a jejich teplota může poklesnout až pod 20 °C. V některých případech mohou i omrznout, ale není přitom ohrožena vnitřní teplota těla.Pokud působí chlad na organismus déle, nastává tvorba tepla chemickou cestou – zvýšením metabolismu (chemická termogeneze).

Jestliže tyto fyziologické reakce nezajistí tepelnou rovnováhu, nastane podchlazení těla (hypotermie). Vnitřní teplota těla může klesnout až pod 35 °C. I když nenastane hypotermie, pokračující vystavení chladným podmínkám způsobuje vzestup krevního tlaku, srdeční frekvence a spotřeby kyslíku. Začne-li klesat vnitřní tělesná teplota, klesá srdeční frekvence a dochází k selhání krevního oběhu. Smrt podchlazením většinou nastává mezi 25 až 30 °C.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.8 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře