Největší rychlost větru na světě

25. leden 2010 | 06.00 |

OliviaDohady o největší rychlosti větru na Zemi za poslední léta konečně skončily. Světová meteorologická stanice (WMO) vytvořila před dvěma lety skupinu expertů, která prošla všechny vědecké údaje o rychlosti větru ze všech zemí od časů, kdy se tyto údaje začaly zjišťovat. Komise vymazala z tabulek předešlý vědecky dohodnutý rekord z dubna 1934, kdy byla během vichřice na vrcholku Mont Washington ve Spojených státech naměřena v nárazech rychlost větru 372 kilometrů v hodině.

Nejsilnější orkán v historii byl podle expertů v Austrálii v roce 1996. Při přechodu cyklónu Olivia 10. dubna 1996 dosáhl nad Barrow Island rychlosti 408 kilometrů za hodinu. Cyklon Olivia vznikl na severně od Austrálie. Začal se vyvíjet 6. dubna 1996 a po dvou dnech putování na západ se začal stáčet k jihozápadu a jihu. Na australské pobřeží udeřil podle původních údajů rychlostí asi 257 kilometrů v hodině. Nad kontinentem pak cyklon postupně zeslábl, způsobil ale rozsáhlé materiální škody.

WMO připomněla, že povětrnostní poruchy jsou klasifikovány podle rychlosti větru dle Beaufortovy stupnice. O orkánu, také tajfunu nebo cyklónu, se hovoří, jestliže rychlost větru dosahuje přes 119 kilometrů v hodině. Orkán o rychlosti větru přes 249 kilometrů v hodině je v nejvyšší kategorii, označené číslem pět.

beaufortova stupnice2

beaufortova stupnice3

Tabulka dosavadních meteorologických rekordů: http://wmo.asu.edu/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.75 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře