Vlnící se most u Volgogradu

22. květen 2010 | 06.00 |

Budoucí nejdelší most Evropy má problémy. Překlenuje řeku Volhu u Volgogradu a po dokončení má mít délku 29,833 km. Zatím byl do provozu v říjnu loňského roku dán asi sedmikilometrový úsek. Řidiči projíždějící v minulých dnech po mostě nejprve zaregistrovali lehké poskakování svých vozidel, teprve později začala auta dokonce nadskakovat a některá byla odhozena do protějšího jízdního pruhu. Řidiči se domnívali, že jde o zemětřesení. Vše je však úplně jinak.

Minulý týden byly místní úřady upozorněny, že most se rozkmital, výchylky dosáhly amplitudy téměř jednoho metru. Příčinou vlnění mostu se zřejmě staly prudké poryvy větru. Rozvodněná Volha zvedla díky tajícímu sněhu svoji hladinu a usilovně cloumala pilíři mostu. Jeden z pilířů však údajně nevydržel odolávat tlaku vody a uvolnil se. To narušilo jeho obvyklou naprojektovanou pevnost.

Provoz na mostě byl nyní z bezpečnostních důvodů zcela uzavřen. Stejně tak byl vydán zákaz i pro říční dopravu pod ním. Projektanti mostu byli vyzváni k revizi svého projektu. Most se okamžitě stal prvotřídní atrakcí pro média. Nenese na sobě žádné známky poškození, přesto prezident Medveděv pověřil generální prokuraturu, aby překontrolovala postup jeho výstavby a veškerou technickou dokumentaci. Dosavadní stavba mostu zatím přišla v přepočtu zhruba na 1,7 miliardy korun.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vlnící se most u Volgogradu michal* 23. 05. 2010 - 21:45
RE: Vlnící se most u Volgogradu k2k 24. 05. 2010 - 12:21
RE: Vlnící se most u Volgogradu jirik* 09. 01. 2011 - 16:51