Hudba z Teslových transformátorů

30. červen 2010 | 06.00 |

Dnešní poslední den školního roku si zasluhuje něco pozoruhodného, zajímavého a zábavného. Jde o ukázku použití laditelného elektrického generátoru navrženého Nikolou Teslou a známým pod označením Teslův transformátor.  Nikola Tesla sestavil vysokofrekvenční transformátor, který pracuje na rezonančním principu. K dosažení jeho největšího výkonu je proto nutné jeho obvody ladit. Známý je nejenom svými blesky, ale méně známé je to, že vydává i zvukové efekty.

Hezké a dlouhé prázdniny!

Transformátor je skládá ze dvou cívek s rozdílným počtem závitů. Zdrojem primárního vysokofrekvenčního napětí je tlumený jiskrový oscilátor, napájený např. z vysokonapěťového induktoru. Slouží k získávání velmi vysokých napětí.  Na sekundární souosé cívce se může dosáhnout napětí až desítek megavoltů. To závisí na konstrukci, velikosti a uspořádání transformátoru, jeho vyladění a použití zdroje primárního napětí.

Sekundární napětí uvedené velikosti se projevuje zřetelnými optickými jevy v podobě sršení, výbojů a také světélkováním blízkých (i zcela odpojených) výbojek, zářivek, atd.

Teslovy transformátory jsou schopny vytvářet až desetimetrové blesky a rovněž zajímavé laditelné zvuky. S použitím ochranných obleků, které fungují na principu Faradayovy kleci, je ke svým hudebním a jiným produkcím používají nejrůznější "umělci" - performeři - ve velmi efektních audiovizuálních show.

Ovšem Tesla chtěl využít transformátor pro dálkový přenos energie. Protože během jeho experimentů docházelo k problémům se zpětnou přeměnou vysokofrekvenční energie, složitostí jejího směrování, nízké účinnosti přenosu, velkým ztrátám vlivem vyzařování, silnému rušení veškerého rádiového spektra  se tento přenos v praxi dosud nevyužívá.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.57 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře