Největší letošní tornádo v ČR - tornádo v Olešnici

25. srpen 2010 | 20.05 |

olešnicePoklidný život lidí v Olešnici na Blanensku narušil v úterý 24. 8. 2010 krátce před 19. hodinou neočekávaný meteorologický úkaz - tornádo. Zprvu se jednalo o pořádný větrný vír, který pravé americké tornádo připomínal jen vzdáleně. Mohutný větrný vír se postupně zvětšoval a natahoval, až se dotknul země. V ČR je takových úkazů ročně kolem 10, ale jen zřídka se dotkne trychtýř země a způsobí tak velké materiální škody. Před několika dny napáchala tornáda v sousedním Německu škody za miliony eur.

Pokud se bouřka dostane do silného střihu větru, tak dojde k rotaci v bouři, ze které se pak může spustit tornádo. Větrný vír se zviditelňuje kondenzací vodní páry, která v kruhu rotuje velkou rychlostí. Kolem trychtýře se nad Olešnicí stahovala mračna, která rotovala. Později se objevily i blesky a vítr dosahoval rychlosti asi 80 km/h. Vše trvalo asi 15 minut. Za tu dobu vír zaznamenalo spousta lidí - snad se začnou objevovat další videa na internetu.

Tornádo zasáhlo v Olešnici jen několik ulic.Vzdušný vír poškodil střechy více než 15 domů. Jednu ze střech odneslo až 800 m daleko. Rovněž vyvracelo stromy. Napáchané škody jsou ve stovkách tisíc Kč.

Síla tornáda se udává pomocí Fujitovy stupnice ( F-stupnice), která dělí tornáda do sedmi stupňů - F0 až F6. Olešnické tornádo spadá zřejmě do kategorie F0 až F1:

F0 - rychlost do 33 m/s (117 km/h, 73), lehké škody - spadlé komíny, zlámané větve stromů, vyrvané mělce kořenící stromy, škody na vývěsních štítech

F1 - rychlost 33 až 50 m/s (117 až 180 km/h), mírné škody - strhává střešní kryt, posunuje nebo otáčí prefabrikované domy a vytlačuje auta ze silnic

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší