Včerejší prstencové zatmění Slunce

16. leden 2010 | 06.00 |

prstenNad územím střední Afriky, Indického oceánu, Indií a Čínou se včera odehrálo nejdelší prstencové zatmění v 21. století. Při tomto úkazu trvajícím v plné fázi 11 minut a 8 sekund zakryl Měsíc sluneční kotouč téměř v 96% jeho průměru. Částečně pozorovatelné mohlo být 6:14 hod i na území východní Moravy, Slovenska a dále na východ. Malá výška slunce nad východním obzorem a počasí tomu však nepřály.

Prstencové zatmění Slunce vzniká díky tomu, že Měsíc se nyní v novu nachází daleko od Země, poblíž tzv. odzemí. Země je současně začátkem ledna v přísluní a Měsíc tedy svým kotoučem nepřekryje celý sluneční průměr. Kolem Měsíce tak vzniká ohnivý sluneční prstenec, který je stále tak jasný, že může poškodit nechráněný zrak.

prsten2Při prstencovém zatmění se odehrává mnoho dalších zajímavých úkazů. Například při maximální fázi úkazu je možné pomocí vhodně upraveného dalekohledu s filtrem pozorovat hornatý měsíční povrch. Ten při "vnitřním dotyku" Slunce vytváří nespojitý kontakt se slunečním okrajem (při úplném zatmění se tomu říká "Bailyho perly").

Dále například při tzv. dírkovém efektu je možné na zemi pozorovat obrazy ukousnutého Slunce či kolečka prstencové fáze jako světlo procházející mezi hustým listnatým pokryvem stromů.

Příští úplné zatmění Slunce roku nastane 11. července 2010. Bude ale pozorovatelné pouze v oblasti Tichého oceánu. V České republice nastane částečné zatmění 4. ledna 2011. Měsíc zakryje téměř 79 % slunečního průměru a zatmění bude probíhat v dopoledních hodinách.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře