Kolimátor

16. březen 2010 | 06.00 |
› 

kolimátorPod pojmem kolimátor si laici představují spíše přídavnou svítilnu nebo laser na pušce. Střelci ze zbraní, kteří jej používají, ví, že jde o optické zařízení, jenž může střelci výrazně usnadňovat přesné míření na cíl a to i ve tmě. Upevňuje se ke zbrani před nebo namísto klasických mířidel. Kolimátory (zvláště uzavřené) se podobají puškohledům, je v nich však zdroj světla - dioda, která vysílá paprsek proti čočce s antireflexní úpravou. Do kolimátoru se díváme pouze jedním okem na cíl přes průhledné nezvětšující sklíčko, na kterém se obvykle zrcadlí červená tečka. Je jedno, kde je zrovna tečka, jestli na pravém horním okraji sklíčka, uprostřed, nebo dole. Tam, kde je tečka, tam puškou střílíme. Jako každé optické zaměřovací zařízení se musí před použitím nastřelit. Tím je myšleno, že se zamíří kolimátorem na nějaký cíl a vystřelí. Když sledujeme dráhu střely, tak musí jít "uvnitř" červené tečky. Pokud tomu tak není, tak se musí pomocí dvou stavitelných šroubů seřídit poloha tečky a tak se pokračuje, dokud nejsme s výsledkem spokojeni.

Základní druhy kolimátorů jsou dva – otevřený a tubusový. Oba však pracují na stejném principu. Armádní jednotky používají spíše tubusové a policie otevřené. Tubusové se více hodí do přírody a všude tam, kde hrozí větší nečistota. Z tohoto důvodu jsou také tubusové kolimátory často vybaveny odklápěcími krytkami, které zajistí ochranu čoček. Otevřený kolimátor se musí častěji čistit, jejich pořizovací cena je pak ale nižší než u uzavřených tubusových.

V kolimátoru je zdroj světla (dioda), která je namířena proti speciální čočce. Barva diody bývá červená, zelená nebo modrá. Žádný vliv to ale na střelbu nemá, jen v ojedinělém případě, když míříte na cíl, který má stejnou barvu jako světlo diody, tak se vám může ztrácet. Sklíčka jsou mírně tmavě zbarvená s antireflexní úpravou, kvůli nežádoucímu odrazu světla, které by vás jako střelce mohlo v úkrytu prozradit. Pokud hýbete hlavou, tak se tečka pohybuje po sklíčku, takzvaně kolimuje. Jak známo úhel dopadu se rovná úhlu odrazu a dokud se nepodíváte dostatečně vedle, tak tečku uvidíte neustále na cíli.

Otevřený kolimátoru přináší střelci mnoho výhod ve srovnání s puškohledem, nebo s trubicovým kolimátorem:
1. Větší pohotovost a rychlost zachycení cíle. Trénovaní střelci, kteří střílí denně, dosáhnou při přechodu na otevřený kolimátor zrychlení až o třetinu. Netrénovaní střelci, kteří denně nestřílí (myslivci) dosahují zlepšení až několikanásobné. Cíl je možné sledovat oběma očima. Tím, že se při míření nemusí zavírat jedno oko, se ušetří nějaký ten zlomek sekundy.
2. Cíl je možno sledovat z dvou horizontálně umístěných bodů (očí), takže obraz získává plastičnost a proto se mnohem lépe odhaduje vzdálenost a obecně vidíte lépe (rozeznáte nepřítele nebo případné překážky ve střelbě...). Také nepřicházíte o periferní vidění během střelby.
3. Při střelbách v noci nebo za šera bývá problém s nalezením mechanických mířidel u brokovnic nebo u kulovnic. Při střelbě pomocí kolimátoru jenom umístíte červenou svítící tečku na cíl a střílíte.
4. U starších osob dochází k postupné ztrátě akomodační schopnosti oka. Oko nevidí ostře mušku, hledí a cíl. U kolimátoru zakryjeme na cíl červenou tečku a střílíme, bez toho, abyste sundali svůj pohled z cíle.


Nevýhody kolimátorů:
1. Při míření ve tmě vás okamžitě prozradí svítící dioda, takže nepřítel ví, kde přibližně máte hlavu a ví kam má pálit. Navíc intenzivně zářící bod vašeho kolimátoru je v noci dost nepříjemný a částečně snižuje efekt "nočního vidění", které lidské oko po určité době ve tmě dokáže navodit. Kvalitní kolimátory mají možnost nastavit intenzitu jasu tečky (7 až 11 úrovní). Skoro neviditelná tečka ve dne, je až dost velká v noci.

2. Za ostrého slunce se můžete prozradit odrazem "prasátka" od přední čočky. Toto platí zejména u levnějších modelů bez antireflexní úpravy předního sklíčka.

zdroj: http://www.airsoftguns.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.62 (13x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kolimátor jaroslav válka 16. 03. 2010 - 16:00
RE: Kolimátor bára kárníková 10. 06. 2011 - 15:51
RE(2x): Kolimátor jarda* 29. 05. 2013 - 17:55
RE: Kolimátor kolimátor 22. 09. 2016 - 09:15
RE: Kolimátor kolimátor 22. 09. 2016 - 09:16