Bílou barvou proti oteplování Země

5. červenec 2010 | 06.00 |

eduardo goldTak jednoduchá fyzikální  myšlenka, že bílá barva odráží tepelné záření,  dostala dotaci 135 000 liber od Světové banky. Získal ji pro svůj projekt peruánský vědec Eduardo Gold, který tak vyhrál soutěž "100 nápadů na záchranu planety". Ledovce v peruánský Andách začínají vlivem oteplování mizet a rovněž nabývají hnědého zabarvení. To způsobuje absorbování více tepla povrchem ledovců a tím urychluje jejich vlastní tání. Na některých místech už ledovce nejsou a zůstaly po nich jen holé kamenné laviny. Ty právě Eduardo Gold se svými 4 pomocníky natírají na bílo.

Jeho kolegové se mu smáli, když na podzim roku 2009 přišel s netradičním nápadem jak zachránit andské ledovce. Horské ledovce jsou zde důležitým zdrojem pitné vody pro mnoho obyvatel., ale rovněž zdrojem elektrické energie, která je vyráběna z vody z tajících ledovců. Podle předpovědí vědců, pokud se včas nezasáhne, zdejší ledovce nadobro vymizí během příštích dvaceti let.

Odborník na změnu klimatu Eduardo Gold  k natírání používá pouze ekologiky šetrný nátěr bez umělých chemikálií.  Míchá vápenec, vejce a vodu. Touto směsí, podle Staré koloniální receptury,  už nabarvili dva hektary poblíž vrcholku Chalon Sombrero ( 4 756 m n. m.) S bílou barvou se ještě vydají na další dva vrcholy a uvažují zatím o natření vhodných 70 hektarů půdy

.

Pokud by se tato metoda ochlazování vysokohorské půdy osvědčila, Gold uvažuje,  že by tak dal během pěti let práci až
15 000 lidem v jeho zemi.
 

Myšlenka zastavit bílou barvou oteplování Země není přitom právě Goldova. Už dříve byla prezentována nositelem Nobelovy ceny za fyziku Stevenem Chuem.

(nebo našimi včelími medvídky )

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Bílou barvou proti oteplování Země lukas* 06. 07. 2010 - 16:32
RE: Bílou barvou proti oteplování Země martin 78794 04. 04. 2012 - 22:14