Princip sifonu na WC

8. duben 2010 | 06.00 |

wcZápach z kanalizace dokáže pěkně znepříjemnit život. Může se objevit hned nastěhování do novostavby nebo po delší nepřítomnosti v domě. Na vině pak mohou být  buď instalatéři, kteří špatně napojili sifony nebo při budování stoupaček kanalizace zapomněli na odvětrání  a rovněž dlouhodobé nepoužívání toalety. V porcelánové záchodové míse je zabudováno jednoduché, ale zato důmyslné zařízení, které zabraňuje pronikání nepředstavitelného zápachu z kanalizace do obytných místností. Jde o uzávěr tvořený spláchnutou vodou, která zůstává stát ve vhodně tvarované U-trubici pod názvem sifon. Jeho princip vynalezl už v roce 1775 Alexander Cummings a nechal si jej patentovat.

Sifon v záchodové míse je vidět jako zahnutá keramická trubice na zadní části mísy. V U-trubici, která je zároveň z fyzikálního pohledu spojenými nádobami je v obou částech zachycena voda. Ta tvoří pomyslnou zátku pro zápach z kanalizace. Při spláchnutí se do mísy dostává velkou rychlostí voda, která vyprázdní záchodovou mísu a její proud způsobí odvedení odpadu a následné zaplnění sifonu.

Pokud voda v sifonu vyschne, stává se to při dlouhodobé nepřítomnosti třeba na chalupách, tak se zápach přes nedokonale těsnící sifon dostane dovnitř. Stačí pak jen z rezervoáru spláchnout vodu a činnost sifonu se obnoví.

wc2Potrubí, na které je napojený odpad,  bývá odvětráváno mimo stavbu, nejčastěji skrz střechu. V zimě se někdy stává, že odvětrání zapadne sněhem nebo zamrzne a tím se ucpe. Pak se začne při spláchnutí dolů tekoucí voda chovat jako píst a nasává vodu ze sifonů, které  začnou probublávat, vyčerpá se voda z uzávěry a odpady pak zapáchají až do doby, kdy se do dřezu nebo umyvadla opět nenapustí voda.

Aby sifon na WC fungoval spolehlivě, je nutné nevhazovat do toalety předměty, které tam nemají co dělat. A pokud hrozí jeho ucpání je možné jeho opětovné propláchnutí vodou třeba z kbelíku. Větší hydrostatický tlak sloupce přilité vody pak často sifon uvolní.  Ve složitějších případech se pak musí chemicky čistit nejrůznějšími žíravinami případně mechanicky instalatérskou spirálou nebo vyloženě s pomocí odborníků tlakovou vodou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.89 (18x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Princip sifonu na WC davidhavel 08. 04. 2010 - 18:47
RE: Princip sifonu na WC pj 16. 01. 2016 - 16:36