Faradayův pokus s vědrem na led

28. únor 2011 | 06.00 |

faraday1Michael Faraday byl jedinečným experimentátorem. Jedním z jeho proslulých pokusů byl pokus s kovovým vědrem na skladování ledu. Tímto pokusem Faraday dokázal vzájemný vztah mezi indukovanými náboji i mezi nábojem indukujícím a indukovaným. Ve svém pokusu položil na kovovou desku elektroskopu kovové vědro na led (nebo je spolu jinak vodivě propojil). Dovnitř nádoby pak spouštěl na hedvábné (nevodivé) niti elektrovanou kovovou kuličku.  

Lístky elektroskopu se vychýlily a díky elektrostatické indukci vznikl na vnitřním povrchu vědra opačný elektrický náboj než měla kulička. Na vnějším povrchu vědra spojeném s elektroskopem vznikl stejný náboj jako na kovové kuličce. Když kuličku z vědra na niti vytáhnul, lístky elektroskopu klesly do původní polohy. Tak přišel na to, že indukovaný kladný i záporný náboj jsou stejně velké.
Po zopakování pokusu, kdy se ale dotknul kuličkou vnitřního povrchu vědra, se rozestoupení lístků elektroskopu nezměnilo. Když nyní vyjmul kuličku z vědra na niti zjistil, že kulička ztratila téměř celý svůj náboj. Odtud vyvodil, že indukovaný náboj je stejně velký jako náboj indukující a náboj vzniklý indukcí je stejně veliký jako náboj předaný přímým dotykem.

Z tohoto pokusu vzniklo zařízení nazývané Faradayův válec. Vložením nabitého tělesa do válce se lze přesvědčit, zda náboje jsou či nejsou stejně veliké. Například postupným vložením nabité skleněné tyče a třené kůže se pak dokáže, že náboje jsou co do velikosti stejné, ale opačné. Jeho experimentování vedlo dále ke konstrukci proslavené klece, která dodnes nese jeho jméno Ale o tom až někdy příště.

Zdroje: podle Josefa Heřmana
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Faradays_ice_pail_experiment.png
http://dev.physicslab.org/Document.aspx?doctype=3&filename=Electrostatics_ShellsConductors.xml

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.83 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře