Může sluneční aktivita vyřadit navigaci GPS?

12. únor 2010 | 06.00 |

gps satelitesSlunce se probouzí. Není to znát v souvislosti se současnými venkovními teplotami vzduchu  natož s množstvím denního slunečního svitu. Po období klidu narůstá sluneční aktivita.Ta měla narůstat podle předpovědí vědců a dosud známých teorií od roku 2008. Jenže během roku 2009 nebyla 260 dnů z 365 (71%) na slunečním disku pozorována žádná skvrna. Na začátku roku 2010 už o sobě dává nový sluneční cyklus vědět výskytem poměrně velkých skupin skvrn a také erupcemi. Zdá se tedy, že po mimořádně dlouhém slunečním minimu se Slunce konečně probudilo a jeho činnost bude soustavně růst až do příštího maxima, které se očekává na přelomu let 2011 a 2012. Se zvýšenou sluneční aktivitou můžeme očekávat čím dál nepříjemnější útoky také na satelitní navigace.

Navigační družice obíhající kolem Země neustále vysílají signál o poloze satelitu a jeho aktuálním čase. Z těchto signálů dokáže např. GPS přijímač v mobilu, autu, lodi či letadle, určit svoji poměrně přesnou polohu.

Neočekávaná a nepravidelná sluneční aktivita může způsobovat chyby v satelitní navigaci. A ta v místech slabého příjmu signálu  systému GPS či ruského Glonass může být příčinou neočekávaných a nezanedbatelných chyb. Signály vysílané navigačními družicemi jsou poměrně slabé a při průchodu ionosférou závisí jejich rychlost na slunečním záření a slunečním větru, které ovlivňují složení ionosféry. Přijímače GPS v mobilech, autech, lodích či letadlech však pracují s tím, že signály se šíří ionosférou konstantní rychlostí. A právě při zvýšené sluneční aktivitě může docházet k výrazným výkyvům ve složení ionosféry v určité oblasti, což by mohlo mít za následek výpadek signálu na určitou dobu.

Běžným uživatelům to nemusí způsobovat vážnější problémy, ale při navigaci letadel, lodí a tankerů je vyžadována mnohem větší přesnost navigace. Výpadek navigace vlivem sluneční aktivity by tak mohl způsobit obrovské problémy či dokonce materiální ztráty a oběti na životech. I když navigátoři plavidel nebo letadel používají záložní zdroje navigace, dnešní systém GPS je mnohem přesnější.

Jak přesně bude sluneční aktivita na satelitní navigaci působit není úplně jasné, protože k rozšíření satelitní navigace došlo v letech nižší sluneční aktivity (perioda je 11 let). S potenciálním problémem si poradí vojenské technologie pracující s mnohasměrovými anténami. Třeba bude časem nutné využívat i vysílání pozemských vysílačů, které by vysílaly korigovaný signál.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší