Solární pec z papírové krabice

16. duben 2010 | 06.00 |

kyoto boxV jednoduchosti je síla. Mnoho nápadů je velmi jednoduchých a snad i použitelných v praxi jako například solární trouba. Zřejmě se jedná o jeden z mnoha zapomenutých nápadů. "Objevil" ji asi před rokem spolu se svými dcerami Jon Bohmer původem z Norska, který toho času pobýval v Keni. Tento vynález by pro velmi chudé obyvatele černého kontinentu mohl přinést zajímavou možnost, jak si uvařit vodu či upéct téměř zadarmo i chlebovou placku. Pro nás by to mohla být zajímavá školní pomůcka na realizaci a zkoumání skleníkového efektu.

Unikátní nápad spočívá v použití dvou obyčejných kartónových krabic. Uvnitř větší z nich potažené alobalovou fólií je druhá menší krabice s černými stěnami. Na krabicích je shora položené sklo nebo plexisklo (ve školních pokusech i igelitová fólie). Lesklý alobalový povrch vnější rozevřené krabice odráží sluneční paprsky do vnitřní černé krabice. V ní se začne akumulovat teplo natolik, že je teplota zde může dosáhnout až 150°C. To je dostatečná hodnota na to, aby se v takto vzniklé troubě mohla začat vařit voda nebo péct chlebová placka.  

Svůj technický vynález pojmenoval Bohmer Kyoto Box podle města v Japonsku, kde byla podepsána mezinárodní dohoda o snižování emisí CO2. Zabránil by zbytečnému spalování dřeva v místech, kde je vzácné a dopomohl by velmi chudým lidem získat kvalitní pitnou vodu pouhým převařením.

V keňské Nairobi byla už dokonce zahájena výroba takovéto ekologické solární trouby, která by mohla být distribuována na chudý africký venkov.

Vynález je dostatečně dostupný i pro ty nejchudší země, kde by mohl omezit kácení dřeva. Zhruba až třem miliardám lidí na celém světě by mohl jednou pomoci k pitné vodě tím, že by si mohli méně kvalitní vodu bez jakýchkoliv dalších surovin převařit.

A pro naše školní a badatelské účely je možné si takovouto solární troubu podle návodu vyrobit. Pak už jenom stačí počkat na příhodné sluneční počasí a zařízení v akci otestovat.

http://www.teachers4energy.eu/LangSpecPages/CS/PDF-CS/Czech_space%20heating/16s4_Solar_oven_CZ.pdf

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.25 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Solární pec z papírové krabice hwak 03. 05. 2010 - 20:32
RE: Solární pec z papírové krabice dogbert 08. 10. 2014 - 14:58