Bumping - otevírání dveří poklepem na klíč

12. duben 2010 | 06.00 |

Tak se u nás rozmáhá další zločinecká metoda, jak se bez poškození dveřního zámku dostanou zloději dovnitř. Metodu otevírání dveří známou pod názvem bumping používali k otevírání dveří profesionální zámečníci.  Ti vás vždy poslali od zabouchnutých dveří na chvíli stranou a pak pomocí planžety a opakovaným poklepáváním  po několika tlumených úderech zámek zdárně překonali. Dnes je však tato metoda stále známější a to neušlo pozornosti dalším lapkům, policii a pojišťovnám. Kotoučové zámky jsou vůči této metodě odolné, ale na zámky s odpruženým stavítkovým systémem je metoda účinná. Bumpingem se zloděj dostane nejenom do bytu, ale i do auta.

Metoda bumpingu byla údajně objevena u nás zámečníkem Petrem Salingerem ještě před rokem 2002. Před ním přišel na tento princip otevírání visacích zámků jeden Američan a Salinger ji použil i na zámky ostatní. Pojmenoval ji Salinger-Grydilova metoda (SG metoda). Fyzikální princip této metody vychází ze zákonů dynamiky.

Je to obdobné jako u Newtonova rázostroje tvořeného několika kovovými kuličkami zavěšenými na závěsech. Jednu z kuliček vychýlíme a pustíme, ta narazí do ostatních a přinutí poslední kuličku v řadě, aby se od nich oddělila. Ostatní kuličky zůstávají stát na místě

Tak je místo klasického klíče je použit  speciální klíč vybroušený tak, aby když se do něj udeří, přenesl energii na stavítka. Stavítka následně vyletí více než obvykle a otočnou vložkou zámku pak dá otočit. Bumpkey, jak se klíč na bumping jmenuje, však musí mít stejný počet zubů a stejný profil jako originální klíč.

Jedinou ochranou proti bumpingu je koupit si zámkovou vložku, která je odolná této proti této metodě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.43 (21x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře