Duha z letadla

10. říjen 2009 | 06.00 |
› 

duha z letadlaPři pozorování ze zemského povrchu lze pozorovat duhu jen jako neúplný kruh. Celistvý duhový kruh by mohl být vidět z velmi vysoké věže nebo letadla. A to se právě podařilo zachytit cestujícím thajských aerolinií Thai Airways z okýnka letadla. Vyfotografovali duhu, která byla velmi dobře viditelná vzhledem k tomu, že na jejím pozadí byla poměrně hustá oblačnost. Slabý stín, který je uprostřed duhy vidět, patří letadlu, jehož cestující duhu vyfotili.

Tato zajímavá situace nastane, když poletíme letadlem poblíž vhodného závoje deště a bude-li svítit sluníčko z druhé strany letadla. Pak uvidíme duhu v podobě uzavřeného kruhu charakterizovaného vrcholovým úhlem asi 42°. Z letadla lze vidět - máme-li ovšem to štěstí být právě ve správný okamžik na správném místě - celou duhu jako úplnou kružnici, v jejímž středu je stín letadla. Vždy je to tak, že střed duhy, naše oko a Slunce leží na přímce.

To, že obvykle vidíme (na louce) jen oblouk a ne celou kružnici duhy, je dáno tím, že "dole" prostě nejsou v příslušném směru kapky vody, na nichž duha vzniká. Díváme-li se z vrcholu kopce do údolí, kde je duha, vidíme z kružnice větší část. Duha má vždy tvar kousku (nebo kousků) kružnice. Duh může být současně i více; další jsou pak způsobeny vícenásobným odrazem uvnitř kapky vody, v níž vlastně duha vzniká.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Duha z letadla michal* 17. 10. 2009 - 20:14