Zemětřesení v Chile mohlo vychýlit zemskou osu

2. březen 2010 | 20.00 |

rotationNárodní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA dnes uveřejnil zajímavou zprávu. Ničivé zemětřesení o síle 8,8 Richterovy stupnice, které pustošilo Chile, mohlo vychýlit zemskou osu a tím by se zvětšila rychlost otáčení Země.

Na základě počítačového modelu, který NASA použila k simulaci následků zemětřesení, by vychýlení zemské osy o zhruba 8 cm mohlo zrychlit zemskou rotaci a tím zkrátit trvání dne. Nejde o nikterak viditelné zmenšení délky dne - podle výpočtů by se jednalo o 1,26 mikrosekundy. Při zemětřesení může podle modelu dojít k přesunutí vrstev hornin délek stovek kilometrů směrem k povrchu Země a tím ke změně jejího momentu setrvačnosti vlivem vychýlení zemské osy asi o 0,0017 úhlové vteřiny. Dokonce by mohlo dojít ke zvednutí ostrova Santa Maria až o 2 metry.

Zemětřesení obecně mohou skutečně svou velkou intenzitou ovlivnit rozložení mas horniny a způsobit vychýlení zemské osy. V prosinci 2004 způsobilo údajně zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy stupnice proslulé vražednou vlnou tsunami v Indickém oceánu vychýlení zemské osy o 0,0023 úhlové vteřiny a tím o zkrácení dne o 6,8 mikrosekund.Uvidíme, kdy dojde k další úpravě světového času, na který dohlíží Mezinárodní služba pro zemskou rotaci a referenční systémy.

http://www.nasa.gov/topics/earth/features/earth-20100301.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší