Proč šnorchl nesmí mít délku více než 40 cm?

4. srpen 2010 | 06.00 |

šnorchlDýchací trubice pro plavání při hladině se nazývá šnorchl. Šnorchl se při potápění s přístrojem obvykle nepoužívá, spíše se jím šetří zásoba tlakového vzduchu při potápění těsně pod hladinou nebo s jeho pomocí může potápěč při případném výpadku dýchacího přístroje plavat na hladině. Slouží pro rekreační potápění, kdy s jeho pomocí lze sledovat bez dýchacího přístroje prostředí pod vodou. Šnorchl  se skládá z náústku  vyrobeného ze silikonu nebo změkčené gumy. Náústek je hadicí spojen s dýchací trubicí. Plastová dýchací trubice má průměr kolem 2 cm a délku maximálně 40 cm. Víte proč?

Není to ani tak tím, že by se potápěč v hloubce o něco málo větší než je délka šnorchlu nemohl nadechnout. Hydrostatický tlak vody umožňuje ještě nadechnutí zhruba do hloubky 1 metru. Větší tlak vody, která svírá hrudní koš brání nadechnutí potápěče. V hloubkách větších než 110 cm již nádech není vůbec možný, protože hrudník je vodou stlačen do pozice maximálního výdechu.

Objem šnorchlu by neměl překročit  hodnotu 200 cm3. Pak by zde hrozilo nebezpečí zpětného vdechnutí už vydechnutého vzduchu. Objem vydechnutého vzduchu by byl menší, než objem dýchací trubice a vydechnutý vzduch by neopustil trubici.Tomu se u potápěčů používajících šnorchl dá zabránit použitím ventilu, kterým se vydechovaný vzduch z plic dostává přímo do vody a trubicí se pouze vdechuje čerstvý vzduch.

Některé typy šnorchlů jsou vybaveny ventily: na spodním konci je ventil pro odstranění shromážděné vody, na horním konci se nachází ventil pro zabránění vniknutí vody při potopení. Do některých typů šnorchlů se nedostane voda ani při ponoření do hloubek kolem 3,5 metru.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší