Stanovení průměrné denní teploty vzduchu

24. říjen 2010 | 06.00 |

teploměr1Vypočítat průměrnou denní teplotu vzduchu není tak jednoznačné, jak se na první pohled zdá. Má se snad počítat ze všech teplot, získaných například v hodinových intervalech během celého dne? Na americkém kontinentě se například průměrná denní teplota vzduchu  získá zprůměrováním maximální a minimální teploty vzduchu v daném dnu, nejčastěji ze dvou pozorovacích termínů (v USA jsou tyto termíny z důvodu dobrovolných pozorovatelů stanoveny naprosto benevolentně, v Kanadě je třeba stanoveno, že se má měřit jednou ráno a podruhé v podvečeru). Odtud vyplývá, že takto vypočítané průměrné denní teploty mohou být značně rozdílné. Jak se určuje průměrná denní teplota vzduchu u nás?

Nejpoužívanějším postupem při určení průměrné denní teploty v ČR je změření teploty vzduchu podle tzv. "Mannheimských hodin" (v 7:00, 14:00 a 21:00 středního místního času). Průměrná denní teplota vzduchu se potom vypočítá tak, že se sečtou teploty naměřené v 7 a 14 hodin, k nim se přičte dvojnásobek teploty získané ve 21 hodin a součet se vydělí 4.

Další metodou určení průměrné denní teploty vzduchu je výpočet aritmetického průměru teplot naměřených v hlavních synoptických termínech (v 00, 06, 12 a 18 hod. UTC).

Pravá průměrná denní teplota se stanoví  integrací plynule registrovaných hodnot teploty za 24 hodin.

teploty

A k čemu je nám průměrná denní teplota vzduchu dobrá? Například k zahájení dodávek tepelné energie během topného období. To obvykle začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. Dodávka tepelné energie se zahájí v topném období, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod +13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 °C pro následující den.

Zdroje obrázků:
 http://www.kolibal.cz/proti-letnimu-casu/filipika/

http://www.thermometersuperstore.co.uk/acatalog/TAG32.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.21 (29x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Stanovení průměrné denní teploty vzduchu vpk 11. 02. 2015 - 20:34