Obyčejný hřebík

18. březen 2010 | 06.00 |

hřebíkI tak obyčejná věc jako je hřebík může být z fyzikálního pohledu zajímavá. Hřebík se používá jako běžný spojovací materiál na nerozebiratelné spojování nejčastěji dvou předmětů.Hřebíky se vyrábějí z oceli, speciální i z mědi, mosazi, hliníku nebo nerez oceli. Do materiálu se vpravují nejčastěji zatloukáním kladivem, kterým se musíme trefit na jeho hlavičku.Víte však proč je hlavička hřebíku  vroubkovaná? A proč se pod hlavičkou hřebíku nachází na jeho těle drážkování?

Pro snadné zatloukání hřebíku do materiálu by měl mít hřebík ostrou špičku. Její obsah plochy je pak malý a tak tlaková síla při dopadu kladiva vyvolá velký tlak špičky na materiál, kterým pak hřebík snadno pronikne.

Při zatloukání hřebíku je neméně důležité, aby kladivo se z jeho hlavičky nesmeklo stranou. K tomu slouží vroubkování povrchu hlavičky hřebíku. Nerovnosti plochy jsou příčinou větší třecí síly kladiva a hlavičky a tím se přenese kinetická energie kladiva do hlavičky a následně celého hřebíku bez větších ztrát.

Spoj vzniklý zatlučením hřebíku je pevný pokud nedojde ke korozi nebo chemickému rozkladu spojovacího prostředku nebo k nepřiměřenému mechanickému namáhání. K tomu, aby hřebíky snadno nevylezly ze zatlučených děr zase slouží drážkování na těle hřebíku pod jeho hlavičkou. Při případném pohybu hřebíku ve spoji je díky drážkám větší třecí síla mezi hřebíkem a okolním materiálem a tak hřebík snadno ven nevyklouzne.

Netradiční zatloukání hřebíku: http://videa-animace.cz/netradicni-zatloukani-hrebiku-play-529.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře