Vliv změny času na spotřebu energie

28. březen 2010 | 03.00 |

hodiny2Proběhla změna času.  Jak bývá pravidlem, v ČR se na letní čas přechází poslední neděli v březnu. A tak se ve 01:59:59 SEČ (středoevropského času) posunou ručičky hodin na 03:00:00 SELČ (středoevropského letního času). Letní čas končí poslední neděli v říjnu, kdy se z 02:59:59 SELČ hodiny posunou na 02:00:00 SEČ. Jeho zavedení má přinášet energetické úspory. Je tomu skutečně tak?

Letní čas se poslední dobou stává zdrojem nejrůznějších zmatků, zejména pro cestující v době probíhající změny a starší spoluobčany. Nastavení všech mechanických hodin v domácnosti, v autech a přístrojích na letní čas zabere rovněž podstatnou část volného času. A to nemluvím o nákladech, které vznikají při úpravě času na všech veřejných hodinách - věžní, orloje.... Naštěstí mnohé hodiny v moderních přístrojích se nastaví automaticky, ale pro jistotu to překontrolujeme.

Smyslem každoročního zavádění letního času je úspora elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení. Mnoho lidí je údajně aktivnější večer po západu slunce a spotřebovávají v tuto elektrickou energii víc než ráno před rozedněním. Tvar diagramu zatížení elektrizační soustavy se skutečně po zavedení letního času změní, ale  energetické úspory se v posledních letech stávají čím dál diskutabilnější. Nejprve totiž dochází k poněkud strmějšímu poklesu spotřeby elektřiny, než odpovídá nástupu teplejšího počasí, ale tento pokles nemá dlouhé trvání a po třech týdnech je eliminován. Úspory se pohybují řádově mezi 1-2% . Následně v letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv, protože přirozené osvětlení je i tak dost dlouhé.

Při podzimním přechodu zpět na zimní čas pak nelze seriózně vypozorovat žádný vliv změny času. Snad jen prodloužení letního času do října znamenalo v porovnání s předchozími roky ztrátu, protože ztráty za říjen se vyrovnají úsporám za září.

Navíc letní čas vede ke zvýšené spotřebě energie v podobě pohonných hmot, protože automobilisté jezdí v létě dlouho do nočních hodin.

Pokud máte pochybnosti o tom, jaký je nyní přesný čas, tak navštivte uvedený odkaz:http://www.presnycas.cz/

Přehled o datumech časových změn:http://calendar.zoznam.sk/summer_time-cz.php?ly=2010&x=12&y=13

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře