Tajemný prstenec nad Moskvou

16. říjen 2009 | 06.00 |

Někdy máme štěstí, že jsme svědky jevu, který je velmi neobvyklý. Pokud jej navíc nemáme vhodným způsobem zdokumentovaný, můžeme být při jeho popisu jiným lidem považováni za blázny, zastánce teorií UFO apod. Takový neobvyklý jev se naskytl nedávno obyvatelům ruské metropole Moskvy. Na obloze se objevil podivný prstenec.

Netuším jak bylo místním obyvatelům, v situaci, kterou mohli pozorovat na obloze. Mnozí mohli tento prstenec spojovat s nadpřirozenými jevy a dávat tak okolí důvody k nejrůznějším spekulacím. Nedivil bych se, že se tento úkaz dá vysvětlit nejrůznějšími způsoby.

S tím vědečtějším pojetím vystoupil pro britský deník Daily Mail mluvčí moskevské meteorologické stanice. Zmiňovaný jev byl způsoben promícháním několika vzdušných front, které vytvořily tento optický efekt. Nad Moskvou se totiž  přehnalo více front a do toho se přidal i studený arktický vzduch a zároveň svítilo ze západu slunce. To bylo také příčinou vzniku tohoto jevu. Šlo skutečně o optický efekt, když vypadá neskutečně.  Dokonce byly viditelné i sluneční paprsky, vycházející zpoza mraků.

Podobný jev se objevil i v rumunském Dragomiresti u dálnice Soarelui. Záhadný mrak pak natočil také jeden muž z Bukurešti v neděli 25. 11. 2009 brzy ráno. Rumunská média pak všechny vyzývala, aby jim zaslali veškeré záběry jevu, které mají. Podle rumunských odborníků jde o vzácnou formaci mraků. Ta se prý obvykle objevuje jen v létě při velmi silných bouřkách. K tomuto jevu dochází ve chvílích, kdy se vzdušná vlhkost ochladí pod teplotu 0°C, ale nepřemění se zcela v led. Zatímco většina ochlazené vody zůstane sražena v oblacích, část utvoří kroužky ledu, které padají směrem k zemi a v mracích vykrojí jakési útvary ve tvaru obřích koblih.Tady je video z Rumunska.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Tajemný prstenec nad Moskvou marty* 30. 10. 2009 - 09:29
RE: Tajemný prstenec nad Moskvou marty* 30. 10. 2009 - 09:39
RE(2x): Tajemný prstenec nad Moskvou fyzmatik 01. 11. 2009 - 15:48