Jak vznikají a praskají bubliny

16. červenec 2010 | 06.00 |

Pokud bychom chtěli vytvořit bublinu ze samotné vody, tak se nám to nepovede, protože molekuly vody jsou k sobě přitahovány velkou silou. Ta brání rozmístění molekul natolik, že nemohou vytvořit tenký povrch. Když ovšem přidáme do vody saponát, sníží se její povrchové napětí a to umožní vytvořit tenký povrch bubliny. Povrchové napětí však stále drží kulatý tvar bubliny. To je proto, že bublina se snaží mít co nejmenší povrch a tím je právě povrch koule.

V bublině zpočátku převládá rovnováha mezi povrchovým napětím a vnějším atmosférickým tlakem, proto bublina hned nepraskne. Síly způsobené povrchovým napětím sice udržují kulovitý tvar bubliny, ale na bublinu působí i tíhová síla, která její tvar deformuje natolik, že praskne.

Vrstvička vody, která vymezuje bublinu je velmi tenká, vliv zemské gravitace není tak velký a je pravděpodobnější, že prasknutí bubliny způsobí náraz bubliny na povrch nebo proudění okolního vzduchu. Kratšímu životu bubliny napomáhá i rychlé odpařování tenké vrstvičky vody v povrchu bubliny.

Po prasknutí bubliny vznikne směs kapaliny a plynu - aerosol. To může být natolik důležité při vzniku mraků, v klimatologii či při výrobě palivové směsi v motoru, že se nedávno na chování bublin podívali vědci Harvardovy univerzity. K pozorování praskání bubliny museli kvůli rychlost celého procesu použít vysokorychlostní kameru.

 

Následně vytvořili matematický model, který poté znovu zdokonalovali prostřednictvím opakovaných pozorování. Model, který vypracovali, platí prakticky pro všechny typy kapalin. Zjistili, že přechod bubliny na drobné části aerosolu není vůbec přímý. Hned jak bublina praskne, rozpadne se nikoliv na kapičky kapaliny, ale na další drobounké bublinky, které se ve vzduchu udrží řádově několik milisekund, než zase znovu prasknou. Teprve pak se tyto drobné bublinky rozpadají na drobounké kapičky. Díky svému "šišatému" tvaru však praskají s větší silou a aerosoly se tak šíří podstatně rychleji a efektivněji, než kdyby praskla jen jedna "hlavní" bublina.

Pokud si chcete popraskat jiné bubliny, tak máte možnost třeba zde: http://www.winterrowd.com/bubblewrap

Podle časopisu Týden

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře