Podzemní vojenská navigace

13. duben 2010 | 06.00 |

darpaNavigace GPS využívající signály z amerických vojenských družic jsou dnes běžně používány v milionech chytrých telefonů, autech, leteckých a námořních  systémech po celém světě. Nepracují však spolehlivě, pokud není zajištěna přímá viditelnost několika družic na obloze. To se pochopitelně nelíbí zejména vojákům, kteří už vymýšlí navigační systémy fungující pod zemským povrchem, zejména pod nepřátelským územím. Této netradiční navigaci by měly pomoci zejména přírodní, ale i uměle vytvářené blesky.

Vzniká vojenský projekt, který  je zaměřen na vybudování mapovacího a navigačního systému, který by pracoval v podzemí a měl by zajištěnu rovnocennou přesnost měření jako má systém GPS. Na zemském povrchu jsou dnes vojenské operace snadno sledovatelné například z družic a proto se  začnou některé vojenské akce odehrávat i pod povrchem. Už dnes se v  podzemí skrývají velitelství armád, tajné základny i strategické vojenské prostředky.

Projekt americké armády spočívá v podzemní komunikaci a navigaci pomocí elektromagnetických signálů o velmi nízkých frekvencích, které snadno pronikají do zemského povrchu do hloubky. Vznikají v souvislosti s velmi prudkými pulsy, které jsou vyvolány blesky. Tyto dlouhovlnné signály se v podzemí dobře šíří na stovky kilometrů daleko. Zachytí je  speciální přijímače, které je budou monitorovat ze všech stran a vyhodnocovat podobně jako u signálů GPS na povrchu.

Americká vojenská agentura DARPA ve svém projektu Nimbus rozvíjí technologii generování a ovlivňování umělých blesků. Základem využití blesků pro navigaci má být korelace nadzemně registrovaných blesků s dlouhými vlnami, které vyvolají pod zemí. Americká armáda vyvíjí spolehlivý navigační systém pro pohyb v podzemních dutinách a tunelech nepřítele. Bude sloužit i k řízení robotických krtkostrojů, které ponesou bomby (Robotic Underground Munition).

Zdroje: http://www.theregister.co.uk/2010/03/10/darpa_s_bug/
            Pavel Vachtl

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře