Stéblová větrná elektrárna

7. září 2010 | 06.00 |

MasdarKdo z vás si všimnul v létě vlnících se klasů obilí, toho mohlo také napadnout, že by se tento vysoce estetický fyzikální jev mohl dát využít. Energie větru, která se přeměňuje na kmitání jednotlivých klasů by mohla do budoucna nahradit tradiční typ lopatkových větrných elektráren. Inženýři z newyorského ateliéru DNA navrhli pro Spojené arabské emiráty nový efektní typ větrné elektrárny. Nakolik bude tento typ výroby obnovitelné energie reálný posuďte sami.

Klasické větrné elektrárny mají spoustu odpůrců, kteří v nich spatřují především dominantní prvek, rušící charakter původní krajiny. Další z odpůrců argumentují, že točící se vrtule jsou zdrojem hluku, zabíjejí ptactvo či netopýry, způsobují stroboskopické efekty. Námraza na lopatkách může být nebezpečná pro okolí elektrárny a hlavně výpadek provozu bloku takových elektráren může způsobit až kolaps rozvodné sítě. Řada těchto faktorů je však s postupující modernizací technologie eliminována.

Nicméně počet větrných elektráren vzrůstá nejenom v České republice (50 elektráren s výkonem nad 100 kW), ale zejména v USA, Německu a Číně. Nabízí se motivace, zda by se technologie získávání tohoto druhu obnovitelné energie neměla posunout dále.Například se staví se větrníky v mořích (i v podobě celých plovoucích ostrovů), kde sice nevadí jejich hluk, ale brání dalšímu využití mořské hladiny a elektřina z nich se na zemský povrch dostává složitěji.

Odborníky z newyorského ateliéru DNA inspirovalo, jak si vítr pohrává s rákosím v bažinách či  s klasy v obilných lánech. Navrhli pro lokalitu  Masdar (Spojené arabské emiráty)  stéblovou elektrárnu složenou z uhlíkových vláken, která už nyní vzbudila zájem a diskuse. Dlouhá dutá stébla z uhlíkových vláken uvnitř vyplňují piezoelektrické disky s elektrodami. Když vítr rozkmitá stébla, tak se disky o sebe začnou třít a vyrábí elektrickou energii. Další energii vytváří generátor zabudovaný v betonovém základu.

Určitě by mohla být tato větrná elektrárna velkou atrakcí, kterou místní šejkové nabídnou zvědavým turistům. V noci se totiž celé pole stébel rozsvítí, protože podle návrhu jsou na konci tyčí LED diody, které svítí podle toho, jak se stébla hýbou ve větru. Pokud prší, tak voda stéká po stéblech dolů a bude jímána v zásobnících, což v místech s nedostatkem vody může částečně řešit problém se zavlažováním.

Projekt může mít i své nevýhody, neboť technici namítají, že by se o celé kompaktní pole stébel  vítr zastavil. Nedosahovaly by účinnosti kolem 35% jako klasické vrtulové větrné elektrárny. Teprve podle vyrobených prototypů lze určit účinnost stéblové elektrárny. Také kmitání stébel se neobejde bez hluku, proto praktické využití by se dalo očekávat v oblasti s malým osídlením.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Stéblová větrná elektrárna previt 07. 09. 2010 - 07:58
RE: Stéblová větrná elektrárna martin* 24. 09. 2010 - 14:40
RE: Stéblová větrná elektrárna květoslav 11. 04. 2014 - 08:30