Sopečný prach v atmosféře

17. duben 2010 | 06.00 |

mapa prachuZatímco pasažéři leteckých společností, kteří v těchto dnes jsou zklamáni tím, že jejich letadlo v nejbližších dnech nepoletí, my ostatní se můžeme těšit na zajímavé optické jevy v atmosféře. Za vše může popel a prach, který ve středu vyvrhla do ovzduší islandská sopka Eyjafjallajökull. Divadlo, které rozpoutala sopka, nejprve leteckou dopravou přilákalo na Island tisíce nadšených turistů. Erupce pod ledovcem Eyjafjallajökull v něm udělala velkou díru  a v oblasti kolem sopky způsobila rozsáhlé záplavy. Hladina místních řek stoupla o tři metry, hlavní islandská silnice, která vede při pobřeží kolem celého ostrova, byla v daném regionu uzavřena a dělníci ji na třech místech rozbili, aby mohla voda z ledovce odtékat do moře a nedošlo k poškození mostů.Vzdušné cesty sopečného popela: http://met.no/animation.gif

eliasVzhledem postupu poblaku sopečného popela na východ a jih od Islandu se uzavřely vzdušné prostory i nad střední Evropou. Sopečný popel a prach cestující atmosférou vlivem vzdušných by mohl působit problémy v letecké dopravě až šest měsíců, pokud bude erupce pokračovat. Obrovské množství drobných prachových částic způsobuje  pro piloty letadel velmi špatnou viditelnost. Navíc sopečný popel obsahuje dokonce i úlomky sopečného skla a kamenů, které mohou poškodit motory letadel, jak už se ostatně v minulosti několikrát stalo. Z motorů letadel byly v těchto případech po nouzových přístáních odstraněny desítky kilogramů popelu. Mraky sopečného popelu jsou dobře vidět v denním světle, ale radar sledující bouřkovou oblačnost jej pilotům neukáže. Varovat je může poměrně pozdě sirný zápach v kabině či zelektrované přední hrany křídel. Elektrick ý jev vznikající na křídlech letadla při bombardování částečkami sopečného popela může být jedním z příkladů ohně svatého Eliáše. v nehomogenním elektrickém poli.

sopečný popelPokud se začne popel z islandské sopky snášet na zem, měli by osoby trpící astmatem a nemocemi dýchacího ústrojí zůstat raději doma. Doposud srovnatelná erupce sopky na Islandu v roce 1783 vychrlila do ovzduší 120 miliónů tun oxidu siřičitého, což představuje trojnásobek průmyslových emisí celé Evropy za rok 2006. Oxid siřičitý se tehdy kvůli nezvyklým meteorologickým podmínkám rozšířil nad celou západní Evropu a zabil tisíce lidí. Některé sopky však svoji prachovou produkci hned tak neskončí, může se jednat o seizmickou aktivitu trvající celé měsíce. 

Jemný popílek  bude v nejbližších dnech pozvolně klesat k zemi a pokryje ji tenkou vrstvičkou. Koncentrace popílku v našich podmínkách nebude příliš velká a tak by kromě ušpiněných oken či automobilů neměl přinášet větší problémy. Rozhodně ho nebude tolik, aby měl výrazný vliv jako hnojivo na našich zahrádkách, jak se radují někteří zahrádkáři.

Prach obsažený v atmosféře se však může stát kondenzačními jádry pro vznik dešťových kapek a možná přinese i něco jako "období dešťových přeháněk". Pokud bude slunečné počasí, může jemný prach způsobovat zajímavé optické jevy v atmosféře. Ve dne může být kolem slunce vidět Bishopův prstenec, což je ohybový jev vznikající na prachových částicích v atmosféře. No a večer si možná všimneme zajímavě dočervena či dofialova zbarvené západy slunce.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře