Jak vznikají díry v mracích?

18. červen 2010 | 06.00 |

cloud hole1Za některými pozoruhodnými meteorologickými jevy mohou být lety letadel. Čas od času byly v mracích pozorovány zvláštní kruhové otvory, ze kterých se pak k zemi snášel sníh. Podezření na to, že sněžení vyvolá průlet letadla mrakem za vhodných atmosférických podmínek, měli vědci už dávno. Nicméně náhoda tomu chtěla, aby důkaz skutečně zachytili.

Při průletu výzkumného letadla sněhovou vánicí vzniklou z "děravého" mraku v roce 2007, zachytil pozemní radar umístěný v blízkosti denverského letiště signály o probíhající tvorbě sněhových vloček. V letadle vědců byly všechny přístroje vhodné ke zkoumání jevů probíhajících v atmosféře.  Ukázalo se, že nejenom vrtulová, ale i trysková letadla, průletem mraku za určitých atmosferických podmínek, způsobí, že vodní kapky zmrznou a padají k zemi jako sníh. V mraku pak po nich vzniká kulatá díra.

Porovnáním satelitních snímků "děravých" mraků s letovým řádem letadel se skutečně prokázala tak na první pohled jednoznačná věc, že příčinou tohoto typu sněžení jsou skutečně letadla. Podchlazené kapky vody v mracích totiž zmrzly po průchodu kolem křídel proudových letadel. A z mraku se potom "vysněží" díra.

cloud hole2

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře