10 let používání GPS civilisty

5. květen 2010 | 06.00 |

GPSUž deset let můžeme používat systém GPS jako běžní uživatelé. V noci z 1. na 2. května 2000 totiž prezident USA Bill Clinton nařídil zrušit v GPS  umělou odchylku, která vnášela pro civilní použití velkou nepřesnost v určení polohy a umožnit tak GPS navigaci plně využívat i v komerční sféře. GPS (Global Positioning Systém) je vojenský družicový systém provozovaný Ministerstvem obrany USA, který umožňuje určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi s přesností na metry. Tento systém je pokračovatelem systému  NAVSTAR GPS (Navigation Signal Timing and Ranging Global Positioning System), který nesou také družice, které systém GPS využívá ke své činnosti. Vývoj NAVSTAR GPS byl zahájen v roce 1973 sloučením dvou projektů určených pro určování polohy System 621B (USAF) a pro přesné určování času Timation (US Navy).  Zpočátku sloužil pouze pro vojenské účely a družice v tomto systému postupně vypouštěné  měly i senzory pro detekci jaderných výbuchů jaderných testů. Systém GPS je jedním z praktických použití Einsteinovy speciální teorie relativity

V roce 1983, kdy sověti sestřelili civilní korejské letadlo a zahynulo 269 lidí oznámil americký prezident Ronald Reagan, že po dokončení bude GPS k dispozici i pro civilní účely. V 80-tých letech minulého století měla být tato  technologie veřejnosti zpřístupněna. Americká vláda si však hned uvědomila, že přesnost systému pro civilní použití by mohla znamenat nebezpečí. Teroristé by totiž mohli GPS zneužít k přesnému navádění raket. K dočasnému povolení dostupnosti GPS civilistům došlo už v roce 1990 během války v Zálivu, plná operační dostupnost pak 17. ledna 1994, kdy byla na orbitu umístěna kompletní sestava 24 družic.

Systém GPS je založen na družicích, operačních a řídících pozemních centrech a na vhodných koncových přijímačích. 24 družic a 3 záložní satelity se pohybují kolem Země ve výšce 20 200 km a mají přesně určenou oběžnou dráhu i svou vzájemnou polohu.  Pozemní řídící centra sídlí na letecké základně  Air Force Base v Los Angeles. Společně s další pozemní stanicí na letecké základě Falcon  v Coloradu a mnoha monitorovacími stanicemi rozmístěnými po celém světě pečují o správu družic a korekci odklonů z jejich předepsané oběžné dráhy.

GPS sloužilo zpočátku pouze pro obranné potřeby americké armády. Tehdejší vláda se proto v devadesátých letech uchýlila k zavedení výběrového přístupu, který uměle zhoršoval přesnost systému pro civilní použití. Ta se z řádu metrů zhoršila na stovky metrů, přesně pak sto metrů horizontálně a 156 metrů vertikálně. Pak ovšem v roce 2000 Bill Clinton nařídil tuto odchylku zrušit a GPS tak mohla být využívána i komerčně. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je tak volně k dispozici i civilním uživatelům. Přesnost GPS však  lze s použitím dalších metod ještě zvýšit až na jednotky centimetrů. V mobilech například pomáhá k přesnému určování polohy na mapách i  připojení k internetu.

Po odstranění umělého rušení se zkratka GPS začala objevovat na stále více přístrojích, postupem času se pak ze specializovaných aplikací například pro geodety dostala i do rukou běžných zákazníků.Dnes GPS využíváme v mobilech, v automobilech, na kolech a jinde. Nejvíce se používá asi letecké a lodní dopravě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.67 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře