Největší přírodní krystaly na světě

4. duben 2010 | 06.00 |

krystal 1Pokud jste si zkoušeli vyrobit krystalky soli odpařováním solného roztoku, tak se vám nepodařilo běžně vyrobit krystalky větší než 1 cm. Matka příroda je v tomto směru obdivuhodná. V jejich útrobách se skrývají neskutečné poklady. Jeden z nich představuje snad největší přírodní krystaly na světě. Nádherné, ale zato smrtelné.

V mexickém pohoří Naica  byla objevena při těžbě stříbra, zinku a olova v hlubinných dolech dutina s údajně největšími krystaly sádrovce na světě. Sádrovec se zde vysrážel z horkých roztoků proudících ze Země k povrchu. Krystaly jsou  průsvitné a díky lomu světla mají různé duhové zabarvení. Vysrážely se zde z horkých termálních vod proudících z hlubin Země.

Podmínky v jeskyni jsou však velmi nehostinné. Teplota se blíží 60°C, je tu stoprocentní vlhkost a mizerné ovzduší. Bez ochranného obleku se zde dá vydržet jen několik málo minut.

krystal 2Vstup do jeskyně je  vybaven ocelovými dveřmi s dokonalým zabezpečením a dovnitř smí jen pár vyvolených. Dokonce i návštěvníci, kteří uvidí krystaly jen ze speciální zasklené pozorovatelny, musí projít zdravotní prohlídkou, která klade důraz hlavně na krevní tlak. I v pozorovatelně se totiž teplota blíží 50 stupňům.  Několik zlodějů krystalů však bylo zde nalezeno mrtvých.

K objevu unikátní krystalové dutiny došlo v roce 2000. Horníci se při ražení štoly provrtali do velké dutiny kulovitého tvaru, kde krystaly dosahují délky přes 11 metrů a mají hmotnost až 55 tun. Dutina dostala jméno Cueva de los Crystales (Jeskyně krystalů). Dutina s unikátními krystal musí být zkoumána ve speciálních oblecích, díky obrovské vlhkosti zde trpí přístroje, fotoaparáty a kamery na kterých se neustále sráží vodní pára v drobounké kapičky. Vědecké týmy jsou dokonce zkoumány lékaři, při práci v tak extrémních podmínkách.

Tento unikátní systém krystalů bude zřejmě zachráněn i po ukončení těžby v jiné části dolu a krystaly budou uchovány ve svém unikátním mikroklimatu a přitom chráněny před nenechavci.

Podle Jana. A Nováka

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.78 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Největší přírodní krystaly na světě sísa 24. 11. 2010 - 18:43
RE(2x): Největší přírodní krystaly na světě fyzmatik 25. 11. 2010 - 17:23