Kde je "těžiště" ČR?

4. květen 2010 | 06.00 |

střed ČRKaždé těleso má jediné těžiště. Pomyslné těžiště má i Česká republika. No spíše její model vystřihnutý z papíru. Přesné zaměření tohoto bodu nebylo snadné, ale nakonec se to během let  2004 a 2005 podařilo ing. Fofonkovi. Geografický střed (těžiště modelu) České republiky leží v obci Číhošť u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Najít těžiště papírového modelu ČR není těžké. Vystřihnutý model třeba zavěšujeme na provázky a vždy nakreslíme pokračování provázku na papírovém modelu - těžnici. Postup zopakujeme a v průsečíku těžnic je hledané těžiště. Jiným snadným způsobem určení těžiště papírového modelu ČR je jeho podepření na špendlík či špičku prstu, aby zůstal ve vodorovné poloze. Nad hrotem špendlíku či prstem je těžiště plochy.

Přesnější matematické vymezení "těžiště" ČR je ale o mnohem složitější. Bylo nutné rozdělit ČR pomocí digitálního modelu terénu na více než 2800 trojúhelníků. Podkladem pro měření se staly souřadnice 100 m od sebe vzdálených bodů na českých hranicích. V každém trojúhelníku spočítal  ing. Fofonka plochu a těžiště. Českým těžištěm (centroidem) se pak stal zvážený průměr všech těžišť, přičemž váhou každého těžiště je plocha odpovídajícího trojúhelníku.
V obci Číhošť, kam ukazovaly souřadnice, zaměřil několik trigonometrických bodů, jako místní kostel, a posléze určil středobod, který ležel asi 400 metrů severovýchodně od kostela Nanebevzetí Panny Marie. Přesnost výpočtů odhaduje na plus mínus 50 m. Na místo zarazil železnou trubku, kolem níž zatloukl čtyři dřevěné kůly a vše předal představitelům Kraje Vysočina a obce Číhošť, pro které zaměření prováděl.

Střed české republiky na základě matematického určení má souřadnice 49° 44´ 37,5´´ severní šířky a 15° 20´ 19,1´´ východní délky.

V roce 2006 byl zde vybudován malý pomník s deskou, na níž je znázorněna mapa České republiky a na ní je vyznačen její geometrický střed. Kolem byly vysazeny okrasné stromy a nedaleko od pomníčku vystavěn kruhový dřevěný altán. Také je zde informační tabule s popisem výpočtu geografického středu republiky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.61 (18x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kde je "těžiště" ČR? klycz 11. 01. 2015 - 09:58