Pád planetky do atmosféry Jupitera

5. červen 2010 | 06.00 |

I amatérští astronomové mohou stále být těmi  prvními, kdo si na noční obloze všimne zajímavého úkazu. To štěstí měl dne 3. června 2010 počítačový programátor Anthony Wesley z Austrálie, který na úkaz upozornil další astrononomy a jeho pozorování potvrdil Christopher Go z Filipín. Podařilo se jim zachytit  přímou srážku planetky s planetou Jupiter.

Jupiter tentokrát zafungoval nejenom jako "vysavač" komet, které chytá na své cestě sluneční soustavou. Některé případy pádu komet do jeho atmosféry jsou nezapomenutelné. Například v roce 1994 byla zachycena při svém pádu kometa Shoemaker-Levy 9, která byla nejprve gravitací Jupitera roztrhána na jednotlivé fragmenty, které pak postupně mizely v atmosféře Jupitera.

Tentokrát skončila v náručí obří planety planetka a na záznamu z videa je patrný asi 2 sekundy trvající záblesk při této kolizi. V atmosféře Jupitera by mohla nyní mohla být pozorovatelná nevýrazná temná skvrna Té by si mohl všimnout  Hubbleův kosmický teleskop, který byl na tento úkaz ihned nasměrován.

Wesley se proslavil i minulý rok, když v oblasti jižního pólu Jupiteru pozoroval jizvu velikosti Tichého oceánu, která zřejmě vznikla dopadem asteroidu. To bylo také později potvrzeno ve sledování Jupitera infračerveným teleskopem na Havaji.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře