Vynález megafonu

9. únor 2010 | 06.00 |

megafonKdyž chceme, aby nás někdo slyšel na velikou vzdálenost, tak nejčastěji spojíme své ruce do kornoutu a dáme před ústa. Tím je zvuk soustředěn do vybrané oblasti a volaný nás snadno uslyší. Spojené ruce jsou vlastně předchůdcem zařízení zvaného megafon. Jeho vynálezcem se stal Angličan Samuel Morland (1625 - 1695).

Morland už jako mladý muž pracoval pro vládu. V té době Británii vládl Oliver Cromwell a král Karel II. byl ve vyhnanství ve Francii. Jedné noci Morland slyšel svého šéfa jak s Cromwellem plánují královu smrt. Vyděsilo jej to natolik, že předstíral, že usnul v sedě. Cromwell si jej ovšem všiml a rozhodl se ho zabít dříve, než stačí spiknutí prozradit. Jenomže Morlandův šéf nakonec Cromwella přesvědčil, že mladý muž opravdu spal a tak mu zachránil život. V roce 1660 se král Karel II. vrátil na trůn a Morland se dokázal vemluvit i do jeho přízně.

Zajímal se o vědu a sestrojil výkonné čerpadlo. Když se s ním chlubil, stříkal vodu a červené víno přes věže hradu Windsor. A v neposlední řadě vynalezl megafon. Jednoho dne usedl do člunu a zavolal na krále ze vzdálenosti 800 m. Několik set let byl megafon jedinou pomůckou jež umožňovala přenášet lidský hlas na větší vzdálenost.

Megafon slouží k zesílení lidského hlasu, které lidský hlas směřuje do určité oblasti. Lidský hlas má snahu se šířit stejnoměrně na všechny strany, zatímco když je odesílán megafonem, je jeho zvuk koncentrován do dané oblasti. Pokud člověk stojí mimo oblast ,do které je zvuk megafonem vysílán, je obtížnější ho slyšet.

Dnes  existují i elektronické megafony, které zvuk zesilují ještě mnohem silněji. Skládají se z mikrofonu, zesilovače, trubice a reproduktoru

Megafonů je užíváno hlavně při sportovních událostech (pokřikování trenérů na veslaře) a při dalších větších shromážděních lidu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 4 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře