Sněhová děla i na poušti

20. leden 2011 | 06.00 |

Když je během lyžařské sezóny nedostatek sněhu, čekají provozovatelé sněhových děl na teploty, které klesnou pod mrazu, kdy mohou děla konečně spustit na plný výkon. Dosud používané zasněžovací technologie jsou závislé na relativní vlhkosti vzduchu (60%) a nízkých teplotách vzduchu. Společnost IDE Technologies, proslavená technologiemi na odsolování mořské vody, vyvinula sněhové dělo SNOWMAKER, které vyrábí sníh z jakéhokoliv vhodného zdroje vody a za jakékoli teploty. Testování těchto děl probíhá za běžných letních teplot uprostřed Negevské pouště a první jejich použití proběhlo už v loni na některých alpských sjezdovkách.

Nádrž na vodu pracuje jako obrovský mrazící box, ve kterém je vstřikována voda do prostoru s velmi nízkým tlakem. Při nízkém tlaku vzduchu se snižuje teplota varu vody a tak se vlastně urychluje odpařování vody. Vznikající vodní pára odebírá potřebné teplo ze zbývající části vody, která se tak prudce ochlazuje. Pak se vodní pára dostává pod tlakem do kondenzátoru. Kondenzace vodní páry na vodu vyžaduje vodu o teplotě kolem 5°C, která může být dodávána z okolního prostředí nebo chladícím zařízením. Voda, která nestačí zkondenzovat, se začne srážet na sněhové krystalky. Kompresor potom pod tlakem vhání sněhové vločky z mrazícího boxu do odstředivky, kde se zmrzlé krystalky oddělují od vody a ze sněžného děla proudí ven špičkový prašan.
Toto dělo dokáže během dne vyrobit kolem
900 m3 sněhu bez ohledu na okolní počasí. Technologie výroby sněhu je velmi úsporná, protože nutný energetický příkon je až o 80% nižší než u běžně používaných technologií na výrobu umělého sněhu. Navíc šetří životní prostředí, neboť nepoužívá žádné chemikálie. Zmiňovanou technologii nyní využívají v alpských lyžařských střediscích (Zermatt, Pitzal) kde jí impregnují ledovcový povrch na začátku a konci lyžařské sezóny, když dochází ke zvýšenému odírání ledovcového povrchu, narušování původní flóry a ke zvýšené erozi.

Děla od izraelské firmy se začnou používat i v podmínkách jižní Afriky a dost možná se s nimi časem seznámíme i v jiných podmínkách než jsou hory.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře