Křupání kloubů prstů na rukou

20. květen 2010 | 06.00 |

Mezi hrozné zlozvyky patří křupání klubů prstů na rukou. Mnozí jedinci zvládají křupat i klouby prstů na nohou, krkem, ramenem či zády. Co to vlastně tak praská v kloubech prstů, když je prohneme?

Mezi kloubními chrupavkami se nachází synoviální tekutina, která zajišťuje jejich výživu. Při prohnutí prstů se mezikloubní prostor se rychle zvětší a tím se v něm prudce sníží tlak. Podobně jako při vynořování potápěče dochází  při snížení okolního hydrostatického  tlaku vody  k uvolňování plynů z krve, což je právě nebezpečné pro potápěče, tak  i ze synoviální tekutiny unikají bubliny plynu s hlasitým zvukovým efektem, který vnímáme jako praskání. Uvolněný plyn se pak asi za určitý čas zase vstřebá.

Vědci zabývající se tímto zlozvykem lidí podle zjištění ve svých výzkumech uklidňují, že praskání v kloubech prstů nemá spojitost třeba s artritidou, ale na druhou stranu upozorňují, že častější prolamování prstů, ze kterého se někdy vyvine zlozvyk, může poškodit měkké tkáně kloubního pouzdra a trvale oslabit například stisk ruky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.84 (19x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Křupání kloubů prstů na rukou tom 05. 05. 2012 - 13:39